Skip to content

10 Soruda Hamilelikte Cinsellik

Kategorisi: Genel
hamilelikte cinsellik

10 Soruda Hamilelikte Cinsellik

Hamilelik, kadın hayatını kökten etkileyen bir süreçtir. Bu süreçten en çok etkilenen konuların başında ise kadının cinsel yaşamı gelir. Hamilelikte cinsellik hayatının nasıl bir değişikliğe uğrayacağı, neyi yapıp neyi yapmamak gerektiği, cinselliğin bebeği etkileyip etkilemeyeceği gibi konular anne adaylarının çok merak ettiği ancak genellikle birileriyle konuşmaktan çekindiği konuların başında gelir.

Hamilelikte cinsellik ile ilgili merak edilen her şeyi anne adayları için ele aldık. Hamilelikte cinsellik yaşanır mı, tehlikesi var mı, faydası bulunur mu, hamilelikte cinsellik sırasında hangi pozisyonlar tercih edilmeli? Bunlar ve merak edilen daha birçok sorunun cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

Hamilelikte cinsellik yaşanır mı?

Erken doğum veya düşük riskinin bulunmadığı, çiftte genital enfeksiyon taşıyıcılığının olmadığı, plasenta yerleşiminin normal olduğu, kısacası her şeyin yolunda gittiği durumlarda, bazı basit kurallara uymak şartıyla, son dört haftaya kadar cinsel yaşamda herhangi bir kısıtlama bulunmaz. Hatta hamilelikte cinselliğin, anne adayı ve bebek için bilinenin aksine bazı faydalar sağladığı bile söylenebilir. Hamileliğin son dört haftasında ise önlem amacıyla cinsel ilişkiden kaçınılması tavsiye edilir.

Cinsel ilişki bebeğe zarar verir mi?

Bebek, hamilelik boyunca amniyon sıvısı, kese ve rahim kanalının girişindeki mukus tıkaç sayesinde oldukça iyi bir şekilde korunur. Ayrıca cinsel ilişki sırasında erkeğin penisi de fiziksel olarak bebeğe temas etmez. Bu yüzden doktor yasaklamadığı sürece, bazı basit kurallara uymak şartıyla, hamileliğin son bir ayı haricinde ilişkiye girmenin bebeğe bir zararı bulunmaz.

Hatta kadının hamilelikte orgazm olmasının, bebeği olumlu şekilde etkilediği bile söylenebilir. Çünkü ilişki sırasında alınan zevk, adrenalin ve endorfin hormonlarının artmasını sağlar. Bu hormonlar ise kan dolaşımını hızlandırdığından, bebeğe daha fazla kan pompalanmasına ve böylece daha iyi beslenmesine yardımcı olur.

Cinsel ilişki düşüğe ya da erken doğuma sebep olur mu?

Genellikle hamileliğin ilk aylarında cinsel ilişkiye girmenin düşüğe neden olabileceği düşünülür. Ancak araştırmalara göre, ilk aylarda gerçekleşen düşük olaylarının çoğunun cinsel ilişkiyle ilgili olmadığı ve bebeğin genetik bozukluklarıyla bağlantılı olduğu sonucuna varılır. Ayrıca hamileliğin son aylarında orgazm olmanın ise erken doğuma neden olabileceği düşünülse de, araştırmalar yaşanan erken doğumların çoğunun cinsel ilişkiyle ilgisinin bulunmadığı sonucunu ortaya koyar.

Hamilelikte cinsel ilişkinin tehlikeli olduğu durumlar var mı?

Hamileliğin herhangi bir döneminde vajinal kanama, amniyon suyunun gelmesi, plasenta previa (plasentanın rahim kanalının ağzını tıkaması), erken doğum veya düşük riski gibi durumlar ortaya çıkarsa, doktor tarafından cinsel ilişki belli bir süreyle ya da süresiz olarak yasaklanabilir. Ayrıca mevcut hamilelikte risk olmasa bile daha önceden geçirilmiş düşük ya da erken doğum hikayesi bulunan kadınlara da cinsel ilişki yasaklanabilir. Çoğul gebelik gibi erken doğum ihtimalinin yüksek olduğu riskli durumlarda da, gebeliğin altıncı ayından sonra cinsel ilişkiden kaçınmak uygun olur. Erkek veya kadında teşhis edilmiş genital enfeksiyon varlığında, tedavi tam olarak tamamlanana kadar ilişki yasağı getirilir. Bunların dışında hamilelik boyunca; kayganlaştırıcı krem, geciktirici sprey gibi hiçbir kimyasalın kullanılmaması gerekir. Herhangi bir ilaç, jel, sprey veya krem kullanılması bebeğe çok ciddi zararlar verebilir.

Hamilelikte cinsel ilişkinin sakıncalı olduğu dönemler var mı?

Daha önce ‘tekrarlayan gebelik kayıpları’ yaşayan veya erken doğum yapan kadınlarda, doktor ilk üç ayda cinsel ilişkiyi yasaklayabilir. Ayrıca çoğul gebelik gibi erken doğum ihtimalinin yüksek olduğu riskli durumlarda da, gebeliğin altıncı ayından sonra cinsel ilişkiden kaçınmak uygun olur. Erken doğum veya düşük riskinin bulunmadığı, plasenta yerleşiminin normal olduğu, çiftte genital enfeksiyon taşıyıcılığının olmadığı, kısacası her şeyin yolunda gittiği durumlarda ise son dört haftaya kadar cinsel yaşamda herhangi bir kısıtlama bulunmaz. Hamileliğin son dört haftasında ise önlem amacıyla cinsel ilişkiden kaçınılması tavsiye edilir.

Cinsel ilişkinin hamile kadın için ne gibi faydaları bulunur?

Hamilelikte cinsellik, anne adayı için bazı faydalar sağlar. Örneğin; cinsel ilişki sırasında salgılanan mutluluk hormonları, kişiyi stresten uzaklaştırır ve günlük hayatını olumlu yönde etkiler. Aynı zamanda salgılanan hormonlar, anne adayının ağrılarını dindirebilir, böylece kolay bir hamilelik geçirmesine yardımcı olur. İlişki sırasında salgılanan hormonlar, kasları gevşeterek anne adayında rahatlama sağlar ve uyumasını kolaylaştırır. Ayrıca cinsel ilişkide yakılan kalori, bir saatlik egzersizde yakılan kaloriyle eşdeğerdir. Spor yapmanın, hamileliğin sağlıklı ilerlemesi için çok gerekli olduğu düşünülürse, cinsel ilişkinin bu açıdan da faydalı olduğu söylenebilir. Tüm bu faydalar göz önünde bulundurulduğunda, cinsel yaşamın hamilelik süresince devam etmesi gerektiği fikrine ulaşılır.

Kadının cinsel ilişki isteği hamilelikte azalır veya artar mı?

Üç dönemden oluşan hamilelik sürecinin her döneminde kadının cinsel istek ve arzuları da farklılık gösterir. Hamileliğe alışma süreci olan ilk üç ayda kadının cinsel isteğinde genel olarak bir azalma görülür. Bu duruma; değişen hormon dengeleri, bitkinlik, halsizlik, bulantı ve kusmaların yanı sıra kadının kendini güçsüz ve çirkin hissetmesi sebep olur.

Hamileliğin ikinci üç ayında ise cinsel dürtülerde birtakım değişiklikler meydana gelmeye ve normale dönmeye başlar. Hatta öyle ki kadın bu dönemde kendini sürekli cinsel ilişkiye hazır hisseder.

Son üç aya girildiğinde kadınlarda yeniden bir cinsel istek azalması görülür. Bu dönemde iyice büyüyen karın, cinsel ilişkiyi fiziksel açıdan zor hale getirmeye başlar. Ayrıca artan yorgunluk, sırt, bel, karın ağrıları, artan vajinal akıntı, mantar enfeksiyonları gibi durumlar da ilişki sırasında acı ve ağrı yaratarak kadını cinsel ilişkiden soğutabilir.

Hamilelikte cinsel ilişki sırasında hangi pozisyonlar tercih edilmeli?

Hamilelikte anne adayı rahat ettiği sürece istediği pozisyonu tercih etmesinde bir sakınca bulunmaz. Yeter ki, anne adayının karnına basınç yapmayacak pozisyonlar seçilsin. Çünkü anne adayının karnına yapılacak basınç, bebeğin içinde bulunduğu kesenin yırtılmasına ve erken doğumun gerçekleşmesine sebep olabilir.

İlk dönemlerde, karın henüz büyümeye başlamadığından, anne adayının sırt üstü yattığı ve baba adayının ağırlığını anne adayına vermeden üstte olduğu pozisyon tercih edilebilir. Ancak bu pozisyon hamileliğin son ayları için uygun olmayan bir pozisyondur. Özellikle de son aylarda anne adayının üstte ya da yanda olduğu ve kadının hareketlerine yön verebileceği pozisyonlar, hamilelikte cinsel hayatta önerilen pozisyonlar arasında bulunur.

Hamilelikte cinsel ilişki sırasında prezervatif kullanılması gerekir mi?

Prezervatif, bilindiği gibi sadece hamile kalmaktan korunmanın değil, aynı zamanda mantar, akıntı, vajinal enfeksiyonlar ve cinsel yolla bulaşan hastalıklardan korunmanın da yoludur. Özellikle de cinsel yolla bulaşan hastalıkları kapan hamile kadınlar, bebeğe zarar verebilecek enfeksiyonlara açıktır ve erken doğum yapma riskleri bulunur. Olumsuz durumların yaşanmaması ve hem bebeğin hem de anne adayının sağlığının korunması açısından hamilelik süresince yaşanacak cinsel ilişkilerde prezervatif kullanılması gerekir.

Doğumdan sonra çiftler ne zaman cinsel ilişkiye girebilir?

Doğum sonrası cinsel ilişkiye girmek için, normal doğumun ardından epizyotomi alanı veya yırtıklarının, sezaryen doğumun ardından ise ameliyat dikişlerinin iyileşmesini beklemek gerekir. Genellikle rahatsızlık veren bir sorunun bulunmadığı ve her şeyin yolunda gittiği durumlarda, normal veya sezaryen doğumdan yaklaşık bir ay sonra çiftler cinsel ilişkiye girmeye başlayabilir. Ancak çiftler, anne ve baba olduktan sonra cinsel ilişkilerinde de birtakım değişiklikler yaşayabilir. Özellikle de kadınlar yaşadığı fiziksel değişim sebebiyle cinsel ilişkiye korkuyla yaklaşabilir. Çiftlerin cinsel hayatının eski haline dönmesi zaman alabilir. Yaşanan korkunun daha çabuk atlatılabilmesi ve cinsel hayatın eski haline daha çabuk dönebilmesi için erkeğin kadına dikkatli ve özenli yaklaşması oldukça büyük önem taşır.

Bunlarda İlgini Çekebilir!