Skip to content

Baba Adayını Gebeliğe Dahil Etmenin Yolları

Kategorisi: Genel
baba-adayini-gebelige-dahil-etme

Baba Adayını Gebeliğe Dahil Etmenin Yolları

Gebelik, anne kadar baba adayını da etkileyen bir süreçtir. Bazı erkekler bu sürece pek dahil olmak istemez ve ilk defa bebeklerini kucaklarına aldıklarında baba olduklarını hissederler. Bazı erkekler ise bu sürece dahil olmak ister ancak bunu nasıl yapacaklarını bilemezler. Bu sürece her erkek dahil olmak istemese de, gebeliğin son haftasına kadar anne adayının yanında olmak isteyen baba adaylarını sürece dahil etme görevi yine anne adayına düşer.

Baba adayını gebelik sürecinin bir parçası haline getirmek, doğum öncesi kurulan bağın önemli bir parçasıdır. Peki baba adayını gebeliğe dahil etmenin yolları nelerdir?

  • Bebeğiyle konuşması için cesaretlendirin: Doğmamış bebeğiyle konuşmak, başlangıçta biraz tuhaf gelse de, bebek geliştikçe ve dışarıdan gelen sesleri algılayıp tepki vermeye başladıkça, bu durum baba adayının da hoşuna gidecektir.
  • Bebeğin hareketlerini hissetmesini sağlayın: Bebeğiniz hareket etmeye başladığında, baba adayının elini karnınızın üzerine koymasını ve bebeğin tekmelerini hissetmesini sağlayın.
  • Bebeğinizin ismini birlikte seçin: Bebeğe isim seçme konusunda birlikte hareket edin ve birbirinizin önerilerini reddetmeden önce iyice düşünün.
  • Doktor kontrollerine birlikte gidin: Bebeğinizin ilk kalp atışını dinlerken ya da sonrasındaki kontrollerde gelişimini ay ay takip ederken baba adayının sizin yanınızda olması, ona gebelik sürecinin bir parçası olduğunu hissettirecektir.
  • Bebeğiniz için beraber alışveriş yapın: Erkekler, genellikle alışveriş yapmayı pek sevmezler ama bebekleri için kıyafet ya da mobilya seçimi yaparken birlikte hareket etme teklifiniz onu heyecanlandırabilir.
  • Bebeğinizin geleceği için bir şeyler yapın: Bebeğiniz için günlük tutun, anne ve babası olarak onun için neler hissettiğinizi ve geleceğine dair hangi dilekleriniz olduğunu yazın, onun için bir banka hesabı açın ve birikim yapmaya başlayın… Bebeğinizin geleceği için bu gibi konuları birlikte planlamak, baba adayını sürece dahil etmenin önemli bir yoludur.
  • Ondan yardım isteyin: Gebelik sürecinde zorlandığınız konularda eşinizden yardım isteyin. Böylece eşiniz hem siz hem de bebeğiniz için bir fayda sağladığını düşünecek ve kendini sürecin bir parçası olarak hissedecektir.
  • Doğuma hazırlık kurslarına birlikte katılın: Kurslara birlikte katılmak, doğum ve bebek bakımı hakkında hem size hem de eşinize bilmediğiniz birçok şeyi öğretecek ve aynı bilgilere sahip olacağınız için sırası geldiğinde fikir alışverişinde bulunmanızı sağlayacaktır.

Bunlarda İlgini Çekebilir!