Skip to content

Gebelikte 1. Hafta

Gebelikte 1. Hafta

Gebelikte 1. Hafta

Gebelik, ortalama 40 haftalık bir süreçten oluşur. Gebelikte 1. hafta, 40 hafta sürecek bu yolculuğun başlangıcı olan haftadır. Ancak bu yolculuğun ilk 4 haftasında anne adayı gebe olduğunu anlayamaz. Gebelik, bebeğin rahme yerleşmesinden sonra fark edilebileceğinden ve bu durum da yaklaşık olarak 4 haftayı bulduğundan, anne adayı bebek sahibi olacağını genellikle 4. haftadan sonra öğrenir.

Gebelik süreci, kadın ve erkeğin cinsel birleşmesi sonucunda, kaliteli olan sperm hücresinin yumurta hücresi ile birleşmesiyle başlar. Bu duruma tıp dilinde döllenme denir. Döllenme, son adet tarihinden 2 hafta sonra, yumurtlama döneminde gerçekleşir. 3. haftada bebek, döllenme ve rahme yerleşme sürecinden geçer. Bebeğin rahme tam olarak yerleşmesi ise yaklaşık olarak 4 haftayı bulur. Gebelik haftası hesaplanırken, son adet tarihinin ilk günü gebeliğin de ilk günü olarak esas alınır. Böylece anne adayının son adet gördüğü tarihten itibaren gebeliği başlamış sayılır. Anne adayı, bir sonraki adet tarihinde gecikme yaşadığında gebelikten şüphelenir. Durumu kesinleştiren doktor kontrolünde ise genellikle 4 haftalık bir gebelikten söz edilir. Gebelik, trimester adı verilen 3 aylık dönemlerden oluşur. Gebeliğin ilk haftası, birinci trimester dönemine girildiği haftadır.

Folik asit kullanımı önemli

Planlı gebeliklerde, gebeliğin üç ay öncesinden anne adayının folik asit kullanmaya başlaması, bebekte gelişebilecek anomalileri önlemek adına oldukça önemlidir. Gebelik öncesinde olduğu kadar, gebeliğin ilk üç ayında da günlük doz olarak 400 mikrogram folik asit kullanımı, bebeğin gelişimini destekleyen önemli bir unsurdur. Plansız gebeliklerde ise gebeliğin öğrenilmesinden sonra kullanılmaya başlanan folik asit, gebelik öncesinde kullanılmayan dozların yarattığı eksiklik de göz önünde bulundurularak, gebeliğin öğrenildiği andan itibaren aksatılmadan kullanılmalıdır. Ayrıca folik asit içeren gıdaların da tüketilmesinde yarar vardır. Folik asit, Nöral Tüp Defekti (NTD) adı verilen ve bebeğin santral sinir sisteminde oluşabilecek ‘omurgada açıklık’ veya ‘bebeğin beyin dokusunun gelişememesi’ gibi olası sorunları kısmen önleyebilmektedir. Ayrıca folik asidin, düşük yapma ve erken doğum risklerini azalttığı da unutulmamalıdır.

Gebelikte zararlı alışkanlıklar bırakılmalı

Bebek sahibi olmaya karar verildiği ve gebelik planlaması yapıldığı tarihten itibaren anne ve baba adayının sağlıklarına dikkat etmeleri gerekir. Bunun için atılacak ilk adım, zararlı alışkanlıklardan vazgeçmek olmalıdır.

Kafein kullanımı:

Fazla miktarda tüketilen kafein, bebeğin gelişimi açısından oldukça zararlıdır. Bu sebeple gebelik öncesinde kafein tüketimini azaltmak bebek için yararlı olur. Yapılan bazı çalışmalar, kafeinin doğurganlığı azalttığı, düşük riskini artırdığı, ölü veya prematüre doğumlara sebep olduğu ve ani bebek ölümü sendromunu tetiklediği yönündeki sonuçları ortaya koyar.

Sigara kullanımı:

Gerek anne gerekse baba adayının sigara kullanımı, bebeğin anne rahmine düşmesi ile birlikte zarar görmesine sebep olur. Sigara kullanımı, bebeğin anne karnında ölümüne, ani düşük riskine, doğum sonrası bebek ölümlerine ve doğuştan nefes yetersizliği veya astım gibi rahatsızlıklara yol açabilir. Bu sebeple, özellikle de anne adayının sigarayı bırakması, hem kendisi hem de bebeği açısından oldukça önemlidir.

Alkol kullanımı:

Gebe bir anne adayının alkol kullanımı oldukça tehlikelidir. Bu durum, bebek ölümlerine sebep olabilir. Bebekte ciddi sakatlıklara ve eksik doğumlara yol açabilir. Hatta bebek kol, bacak, kulak, burun, göz gibi organları eksik olarak doğabilir. Konuşma ve işitmede problemler yaşayabilir. Kalp yetmezliği sorunu ile karşılaşabilir.

Uyuşturucu kullanımı:

Anne karnındaki bebek için çok ciddi boyutlarda tehlike yaratan uyuşturucu kullanımı, önemli sakatlıklar ve bebek ölümlerine neden olabilir.

Bunlarda İlgini Çekebilir!