Skip to content

Gebelikte 16. Hafta

Gebelikte 16. Hafta

Gebelikte 16. Hafta

Gebelikte 16. hafta, bebek yaklaşık 11-12 cm baş-popo uzunluğuna ve 120-140 gram ağırlığa ulaşmış durumda. Geçtiğimiz haftalarda bebeğin cinsiyetinin öğrenilmiş olması mümkün. Eğer bu haftaya kadar cinsiyet henüz öğrenilmediyse, bu hafta cinsiyetin kesinlik kazanması çok yüksek bir ihtimal. Ancak küçük bir ihtimal de olsa, bebeğin anne karnındaki duruşunun uygun olmaması sebebiyle, cinsiyet belirlemesi bu hafta bile yapılamayabilir. Ayrıca birçok anne adayı gebelikte 16. hafta olması sebebiyle artık bebeklerinin hareketlerini hissetmek ister. Bazı anne adayları bebeklerinin hareketlerini hissetmeye başlasa da, bazı anne adaylarında bu durum 20. haftayı bile bulabilir. Bu yüzden anne adayının henüz telaş yapmasına gerek yok.

Gebeliğin bu haftaları, üçlü ve dörtlü testlerin yapıldığı haftalardır. Anne adayından alınan kan ile yapılabilen bu testlerde amaç, bebekteki Nöral Tüp Defekti (NTD), Trizomi 18 (Edwars Sendromu) ve Trizomi 21 (Down Sendromu) risklerini belirleyebilmektir. Eğer bu testlerin sonucunda herhangi bir risk faktörü görülürse, doktor amniosentez (bebekten su alınması) işlemi yapılarak ileri bir tetkik aşamasına gidilmesini önerecektir. Anne adayının, yapılacak işlemlerle ilgili öncesinde doktorundan bilgi edinmesi ve risk oranlarını düşünerek işlemleri yaptırıp yaptırmamak konusunda karar vermesi gerekir.

Kolostrum üretimi başlıyor

Gebelik döneminde anne adayının vücudunda en fazla değişim gösteren organlardan biri de memelerdir. Gebeliğin başlamasıyla birlikte memelerdeki süt kanalları da kendini doğuma hazırlamaya başlar. Gebelikte 16. hafta, anne adayının memelerinde süt üretiminin başladığı haftadır. Kolostrum adı verilen bu ilk süt, doğumdan sonra bebek için eşi benzeri bulunmaz bir besin olacaktır. İlk zamanlarda yoğun bir kıvamda olan kolostrum, sonraki zamanlarda daha sulu ve açık renkli bir hal alır.

Normal şartlarda doğumdan sonra gelmesi beklenen bu sıvının, bazen gebelik sırasında da meme uçlarından geldiği görülebilir. Bu duruma, anne adayındaki prolaktin hormonunun fazla salgılanması neden olur. Memelerden gelen sıvının, beyaz renkli, berrak ve kokusuz olması, ortada panik yapılacak bir durumun olmadığı anlamına gelir. Ancak gelen sıvı, süte benzemiyorsa, kanlı veya koyu renkli ise doktora başvurulması önerilir.

Sağlıklı kilo almak şart

Gebeliğin bu haftalarında anne adayının karnı iyice belirginleşmiş olup, gebe olduğu artık dışardan fark edilebilir duruma gelmiştir. Anne adayı şimdiye kadar henüz çok fazla kilo almamış olsa da, gebeliğin bundan sonraki aylarında şimdiye kadar aldığından çok daha fazla kilo alacağını bilerek kontrollü hareket etmesi gerekir. Gereksiz alınan fazla kiloları doğum sonrasında vermenin zorluğunu düşünerek sağlıklı kilo alma yönünde çabalaması anne adayının yararına olacaktır. Cips, şeker gibi zararlı atıştırmalıklardan ve yağlı gıdalardan uzak durup sebze, meyve, tahıl, yağsız et ve az yağlı süt ürünleri gibi besinler tüketerek sağlıklı kalori almak, hem anne adayı hem de bebeğin ihtiyaçlarını karşılayacağı gibi doğum sonrasında da anne adayının daha kolay kilo vermesini sağlayacaktır.

Ayrıca sağlıklı ve sorunsuz bir gebelik için anne adayının K vitamini tüketimine de önem vermesi gerekir. K vitamini, kanın pıhtılaşmasını sağlar ve kemik sağlığı açısından önem taşır. Brokoli, ıspanak, lahana gibi yeşil yapraklı sebzeler, yumurta, yağsız et ve süt ürünleri başlıca K vitaminini içeren besinlerdir.

Bunlarda İlgini Çekebilir!