Skip to content

Gebelikte 18. Hafta

Gebelikte 18. Hafta

Gebelikte 18. Hafta

Gebelikte 18. hafta, bebeğin baş-popo mesafesi yaklaşık 13-14 cm uzunluğunda ve kilosu ise 200-220 gram civarında. Bebeğin yüz hatları giderek belirginleşiyor hatta kaşları bile oluşmaya başladı. Kulakları da fonksiyonlarını yerine getirmeye başlayan bebek, dışarıdan gelen yüksek seslere tepki verebiliyor. Tekme atma şeklinde gerçekleşen bu tepkileri ve bebeğin yaptığı diğer hareketleri, anne adaylarının bu hafta olmasa da birkaç hafta içinde hissetmesi beklenir. Ayrıca bebeğin günlük bir rutini ve uyuma alışkanlığı da oluşmaya başlıyor. Anne adayı, artık bebeğinin uyuduğu ve uyanık olduğu dönemleri ayırt edebilir hale gelecek.

Bebeğin iç organları ise hızla gelişmeye devam ediyor. Özellikle de sindirim sistemi birkaç haftadır önemli aşamalar kaydediyor. Bebeğin yuttuğu amniyotik sıvı, sindirim sistemindeki bazı maddeler, bağırsaklardaki ölü hücreler ve salgılarla birleşerek mekonyumu oluşturuyor. Gebelikte 18. haftada oluşmaya başlayan, bebeğin ilk dışkısı olan ve siyah renkte olup katrana benzeyen mekonyum, doğuma kadar bağırsaklarda birikiyor ve genellikle doğum sonrası vücuttan atılıyor.

Azalan kan dolaşımı, baş dönmesine sebep olabilir

Gebeliğin bu haftalarında en fazla görülen şikayetlerden biri de baş dönmesidir. Bu durum, kan dolaşımının azalmasından kaynaklanabilir. Ağır hareket etmek ve bol sıvı tüketmeye özen göstermek sıkıntının azalmasına yardımcı olabilir. Geceleri bacaklara kramp girmesi durumu da yine bu haftalarda anne adaylarının şikayetleri arasında yer alabilir. Rahatsız edici ve hatta acı verici boyutlara ulaşabilen bu durum, anne adayının gece uykusundan uyanmasına bile sebep olabilir. Uyumadan önce bacaklara masaj yapmak, sıkıntıyı azaltmada faydalı olabilir.

Gebelikte kaliteli uyku şart

Gebeliğin gelişimi ve sağlıklı bir şekilde devam etmesinde, anne adayının iyi bir uyku düzenine sahip olması büyük önem taşır. Gebeliğin ilk haftalarında uykuya meyilli olan anne adayı, yaklaşık 4. aydan itibaren uyku problemleri yaşamaya başlayabilir. Peki kaliteli bir uykuya sahip olmak için neler yapılabilir?

  • Her gün aynı saatlerde uyuyup uyanmaya özen göstermek
  • Tuvalet ihtiyacı sebebiyle uykunun bölünmemesi için geç saatlerde sıvı tüketmemek
  • Akşam saatlerinde çay, kahve gibi kafein içeren uyku kaçırıcı içecekler tüketmemek
  • Uyunacak odanın ısısını ortalama bir sıcaklıkta tutmak
  • Daha rahat nefes alışı sağlaması açısından sol tarafa doğru yatmak
  • Uyumadan önce ılık bir duş almak

Bunlarda İlgini Çekebilir!