Skip to content

Gebelikte 22. Hafta

Gebelikte 22. Hafta

Gebelikte 22. Hafta

Gebelikte 22. hafta, bebeğin baş-topuk uzunluğu yaklaşık 27-28 cm ve ağırlığı ise 380-420 gram civarında. Haftalardır gelişmekte olan tırnakları, artık parmak uçlarını tamamen örtecek duruma geldi ve hala uzamaya devam ediyor. Hatta doğuma kadar bu gelişmenin devam edeceği düşünülürse, yumuşacık cildini çizmesini önlemek için anne adayının doğumdan hemen sonra bebeğinin tırnaklarını kesmesi bile gerekebilir.

Bebeğin göz kapakları henüz kapalı ve yaklaşık 5-6 hafta daha kapalı durumda kalacak. Ancak buna rağmen ışığı rahatça algılayabiliyor ve bu durum her geçen hafta daha da ilerleme kaydediyor. Ayrıca göze rengini veren tabaka olan iris de gebelikte 22. hafta itibariyle hala gelişimini tamamlamadı, yani bebeğin gözündeki renkli kısım henüz hiçbir pigment içermiyor.

Bebeğin burun delikleri, burun şekli ve dudakları iyice belirginleşmeye başladı. Diş etlerinin altında ilk köpek ve azı dişleri de oluşmaya başladı. Bu arada bebeğin beyin dokusu ve iç organları da hızla gelişmeye devam ediyor. Kız bebeklerde rahim oluşumunu tamamlıyor ve gelişim dönemine geçiyor. Erkek bebeklerde ise testisler karın içinden torbaya geçmeye başlıyor.

İncecik ve beyaz kaşlar

Bebeğin kaşları, gebelikte 22. hafta artık fark edilebilir duruma geldi. Ancak şimdilik incecik tüyler şeklinde olan kaşlar, henüz hiçbir pigment içermedikleri için bembeyazlar. Dünyaya geldiğinde de bebeğin kaşları daha belli belirsiz olacak. Kaşların belli olması ve yetişkin insan kaşı gibi görünmesi ise doğumdan aylar sonra gerçekleşecek.

Vücutta denge sorunları başlıyor

Bebek büyüdükçe hem ağırlığındaki artış hem de anne rahminde meydana gelen büyüme, anne adayının vücudunda denge sorunları yaşanmasına sebep olabilir. Çünkü karın büyüdüğünden dolayı vücudun ağırlık merkezi sürekli değişim gösterir ve bel kemikleri de buna ayak uydurmaya çalıştığından vücut biraz zorlanır. Yere eğilmek ya da yüksek bir yere uzanmak gibi basit hareketler bile anne adayının dengesini kaybedip düşmesine neden olabilir. Bu yüzden anne adayına eğer yere eğilmesi gerekiyorsa belden değil dizlerden bükülerek eğilmesi, mümkünse yüksek bir yere uzanmak için zorlanmaması, yüksek topuklu ayakkabılar yerine alçak topuklu ayakkabılar tercih etmesi ve otururken belini boşta bırakmayıp bir yastıkla desteklemesi tavsiye edilir.

Bunlarda İlgini Çekebilir!