Skip to content

Gebelikte 4. Hafta

Gebelikte 4. Hafta

Gebelikte 4. Hafta

Gebelikte 4. hafta, bebeğin anne rahmine yerleştiği ve tutunduğu haftadır. Normalde bu haftanın sonuna doğru yaşanması beklenen adet kanaması geciktiğinde, anne adayı gebe olduğu konusunda şüphelenecektir. Aslında bazı belirtiler, geçen hafta yaşanan döllenmenin ardından, anne adayının vücudunda görülmeye başlanmıştı. Planlı bir gebelik yaşanıyorsa, anne adayı bu belirtilerin gebelik ile ilgili olduğunu düşünüp şüphelenebilir. Ancak plansız bir gebelik söz konusuysa anne adayı belirtilerin gebeliğe işaret olduğunu anlamayabilir ve bu belirtilerin adet belirtileri olduğunu sanabilir. Gebelikten şüphe etmek için gereken en önemli işaret, 4. haftanın sonunda görülmesi gereken ama görülmeyen adet kanamasıdır.

Erken gebelik belirtileri nelerdir?

Gebeliğin bu dönemlerinde görülen fakat plansız bir gebelikte anne adayının gebelikle değil yaklaşan adetle ilişkilendirdiği erken gebelik belirtileri şunlardır:

Yerleşme kanaması: Rahmin içinde büyüyüp gelişen plasenta, rahim içindeki küçük damarları yırtarak birkaç gün süren hafif bir kanamaya sebep olabilir. Bu durum çoğu zaman adetle karıştırılır.

Göğüslerde hassasiyet: Göğüsler şişebilir, ağrıyabilir hatta dokunulmayacak kadar hassas olabilir. Adet dönemine yakın zamanlarda da benzer bir belirti söz konusudur.

Mide bulantısı: Genellikle sabahları ortaya çıkan bu durum, bazen kusmaya ve halsizliğe de neden olabilir. Bu sıkıntıyı azaltmak için, akşamdan başucuna konulacak kraker ya da bir parça kuru ekmek, uyanıldığı zaman ağza atılabilir.

Baş dönmesi: Büyüyen rahim, anne adayının kan damarlarına baskı yaparak baş dönmesine sebep olabilir. Bu duruma engel olmak için çok yavaş ve dikkatli ayağa kalkmak gerekir.

Yorgunluk: Yükselen gebelik hormonları, anne adayının normalde olduğundan daha çabuk yorulmasına ve halsizleşmesine neden olabilir. Anne adayının her zaman uyuduğu saatten daha erken uykusu gelebilir veya sabahları uyanmakta zorluk yaşayabilir.

Koku hassasiyeti: Bazı anne adayları gebelikte yemek kokularına karşı aşırı derecede duyarlı olurlar. Oldukça rahatsız edici olan bu durum, mide bulantılarını da tetikleyebilir.

Kabızlık: Gebelik döneminde yükselen progesteron seviyesi kabızlığa sebep olabilir. Bu sorunu en aza indirmede, bolca su içme, egzersiz yapma ve bol lif içeren gıdalar tüketmek yararlıdır.

Akıntı: Anne adayının normalde akıntısı yoksa bile gebelikte görülmeye başlanabilir ya da normalde de akıntısı varsa gebelikte miktarında artış görülebilir. Sütümsü ve beyaz olan bu akıntılar, kaşınmaya ya da yanmaya sebep olmadıkları sürece normaldir.

Ağızda metalik tat: Gebeliğin en net belirtilerinden biridir. Ağızda hissedilen bu farklı tat, gebelik dışındaki kadınlarda görülmez.

Duygusal değişimler: Gebelik hormonları vücutta yükselmeye başladığında, anne adayının ruh halinde de bazı değişiklikler yaşanabilir. Bu değişiklikler, özellikle de gebeliğin ilk haftalarında yoğun bir şekilde görülebilir.

Bu belirtilerin bir ya da birkaçını fark eden anne adayı, adet gecikmesini beklemeden doktora başvurabilir. Kanda Beta HCG hormonu ölçümü ile gebelik tanısı konabilir. Eczaneden alınacak gebelik testinde kesin sonuca ulaşmak içinse testin adet kanaması gecikmesinden en az bir hafta sonra yapılması tavsiye edilir. Bu testlerin güvenilirlik ve doğruluk oranının %99 olduğu göz önünde bulundurularak bir de kan testi yaptırılması en uygun olanıdır.

Bunlarda İlgini Çekebilir!