Skip to content

Hamilelikte Kan Uyuşmazlığı Nedir?

Kategorisi: Genel
kan-uyusmazligi

Hamilelikte Kan Uyuşmazlığı Nedir?

Kan uyuşmazlığı, genellikle herkesin riskli bir durum olduğunu bildiği ancak ne olduğunu veya ne gibi riskleri taşıdığını bilmediği bir sorundur. Biz de bu sebeple hamilelikte kan uyuşmazlığı ile ilgili merak edilen her şeyi anne adayları için ele aldık. Kan uyuşmazlığı nedir, hangi risklere yol açar, olası risklere karşı önlem alınabilir mi? Bunlar ve merak edilen daha birçok sorunun cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

Hamilelikte kan uyuşmazlığı, anne adayının Rh(-) baba adayının ise Rh(+) olması durumunda ortaya çıkan bir sorundur. Anne ve baba adayının farklı Rh değerlerine sahip olması, bebeğin de Rh(+) ya da Rh(-) olacağı anlamına gelir. Burada asıl risk yaratan ise anne adayının Rh(-) iken, bebeğin Rh(+) olması durumudur.

Kan uyuşmazlığı hangi risklere yol açar?

Rh(-) olan anne adayının, Rh(+) bir bebeğe hamile olması yani anne ve bebek arasında kan uyuşmazlığı bulunması durumunda, bebeğin kanının küçük bir kısmının anne adayının kan dolaşımına karışması sonucu anne adayının vücudu, kendi kanından farklı olan Rh(+) değere karşı antikor geliştirmeye başlar. Böylece anne adayı bu kana karşı duyarlılaşır ve oluşan bu antikorlar özellikle de bir sonraki hamilelikte plasenta yoluyla bebeğe geçerek ona zarar verir. Böylece kan uyuşmazlığına karşı gerekli önlemlerin alınmaması durumunda özellikle de ikinci hamilelikte ciddi sorunların meydana gelmesi olasıdır. Bebeğin kan hücrelerinin yıkılması, kansızlığın gelişmesi, hemolitik aneminin meydana gelmesi, beyin dokusunun zarar görmesi ve hatta anne karnında ölümünün gerçekleşmesi gibi durumlarla karşılaşılması söz konusudur.

Olası risklere karşı önlem almak mümkün mü?

Henüz kan uyuşmazlığı tespit edilmemiş olsa bile, bu olasılık göz önünde bulundurularak hamileliğin 28. haftasında Rh(-) olan anne adayına koruyucu uyuşmazlık iğnesi yapılması gerekir. Ayrıca doğum sonrası bebeğin kan grubuna bakılarak Rh(+) olması durumunda da, ilk 72 saat içinde anne adayına ikinci kez uyuşmazlık iğnesi yapılır. Doğumun dışında; amniosentez, kordosentez, düşük, kürtaj, dış gebelik veya koryon villus örneklemesi gibi müdahalelerden sonra da kan uyuşmazlığı riski taşıyan Rh(-) anne adayına 72 saat içinde uyuşmazlık iğnesi yapılması şarttır.

Bunlarda İlgini Çekebilir!