Skip to content

Hamilelikte Şeker Yüklemesi Nedir?

Kategorisi: Genel
seker-yuklemesi

Hamilelikte Şeker Yüklemesi Nedir?

Şeker hastalığı olarak da bilinen diyabet, kandaki şeker düzeyini dengeleyen insülin hormonunun; eksik olması ve/veya yeterince salgılanmasına rağmen vücutta kullanılamaması sonucu ortaya çıkan kronik metabolizma bozukluğudur. Bazı kadınlar hamilelik öncesinde diyabet hastalığına yakalanmış olabilir. Bazıları ise öncesinde bu hastalığa yakalanmamış olsa da, hamilelik sırasında hamilelik şekeri olarak da bilinen gestasyonel diyabete maruz kalabilir. Ancak yapılacak şeker testi yüklemesi ile bu hastalığın erken teşhisi ve tedavisi mümkün.

Hamilelikte şeker yüklemesi ile ilgili merak edilen her şeyi anne adayları için ele aldık. Hamilelikte şeker yüklemesi nedir, nasıl ve hangi amaçla yapılır? Bunlar ve merak edilen daha birçok sorunun cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

Şeker hastalığı olup olmadığı test ile ortaya çıkıyor

Hamilelikte 24-28. haftalar arasında anne adayına şeker (glikoz) yükleme testi yapılır. Testin yapılmasındaki amaç, anne adayında hamileliğe bağlı şeker hastalığının başlayıp başlamadığını araştırmaktır. Anne adayının hamilelik öncesinde şeker hastalığı bulunmasa bile hamilelik hormonları ve hamilelikte alınan kilolar sebebiyle şeker hastalığına yakalanması olası bir durumdur. Bundan dolayı, doktor genellikle hiçbir belirti vermeden ortaya çıkabilen bu hastalığın var olup olmadığını kontrol etmek amacıyla, anne adayından şeker yüklemesi testi yaptırmasını isteyebilir.

Hamilelikte şeker yüklemesi testi sırasında anne adayına şekerli su içirilerek glikoz yüklemesi yapılır. Şeker hastalığı açısından düşük risk altında bulunan anne adaylarına 50 gram glikoz yüklemesi ve PPG denilen test uygulanır. Daha fazla risk altında bulunan anne adaylarına ise 100 gram glikoz yüklemesi ve OGTT denilen test uygulanır. Glikoz yüklemesi yapılan anne adayından, testin gerektirdiği şekilde kan alınarak kan şekeri ölçülür. Ölçüm sonucunda çıkan değerlere bakılarak hamilelikte şeker hastalığı olup olmadığına karar verilir. Değerlerin yüksek çıkması durumunda uygun bir diyet programıyla hastalık tedavi edilir.

Şeker yükleme testi olumsuz durumları engelliyor

Hamilelikte şeker hastalığının teşhis veya tedavi edilmemesi; anne adayında preeklampsi (hamilelik zehirlenmesi), erken doğum, sezaryen doğum; bebekte ise hipoglisemi (ani kan şekeri düşmesi), aşırı kilo, erken sarılık, solunum zorluğu, kalsiyum seviyesi düşüklüğü, böbrek, beyin ve sindirim sistemi anomalileri gibi birçok sıkıntıya yol açabilir. Bu sebeple anne adayının doktoruyla görüşüp konu hakkında bilgi alması ve şeker yükleme testi yaptırarak değerlerini ölçtürmesi oldukça büyük önem taşır.

Bunlarda İlgini Çekebilir!