Skip to content

Hastane Odası Süslemesi Nasıl Yapılır?

Kategorisi: Genel
hastane-odası-susleme

İster normal ister sezaryen doğum yapın, doğumun ardından hastaneye sizi ve bebeğinizi görmeye gelen misafirleriniz olabilir. Hem misafirlerinizi güzel karşılamak hem de bebeğinize hoş geldin demek için doğumun hemen öncesinde hastane odanızı süslemek ya da süsletmek isteyebilirsiniz. Hatta kim bilir belki de odayı süsleme fikri doğum telaşından sizin aklınıza bile gelmeyecek ve yakınlarınız size bu konuda bir sürpriz hazırlamak isteyecek.

Hastane odası süsleme ile ilgili merak edilenleri anne adayları için ele aldık. Hastane odası nasıl süslenir, kız ve erkek bebekler için yapılacak süslemelerde hangi detaylara yer verilir? Bunlar ve merak edilen daha birçok sorunun cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

Süslemenin hangi amaçla yapılacağına karar verin

Hastane odasının nasıl süsleneceği, bu süslemenin bebek için mi yoksa gelecek olan misafirler için mi hazırlanacağı konusuna göre farklılık gösterir. Eğer misafir beklemiyorsanız veya sadece bebeğinize hoş geldin demek istiyorsanız, bu konsepte uygun olacak şekilde, bebeğinizin cinsiyetine yakışır bir renk ve tema seçerek, buna uygun detaylarla pekiştirilen bir süsleme yapmanız uygun olur. Süslemede İsterseniz hamileliğinize ait fotoğraflardan da yararlanabilirsiniz.

Eğer gelecek olan misafirleriniz için bir süsleme yapmayı planlıyorsanız, odayı süslemenin yanı sıra yapılacak ikramlar ve ikram masasının ön planda olması gerekir. İkram masasının vazgeçilmezleri arasında elbette ki lohusa şerbeti yer alır. Ayrıca misafirleriniz için kurabiye, çikolata, bebek şekeri gibi bazı atıştırmalıkların yanı sıra bebeğiniz adına hazırladığınız ufak hediyeleriniz de ikram masasında bulunabilir. Bu arada misafirlerinizin o güne dair duygu ve heyecanlarını sizinle paylaşabilmesini sağlayabilmek adına bebek anı defterinden yararlanabilirsiniz.

Hastane odası süsleme hizmeti bazı hastaneler tarafından sunulurken, bazı hastanelerde ise süsleme hizmeti verilmez. Eğer hastaneniz böyle bir hizmet sunmuyorsa odanızı yakınlarınızdan destek alarak süsleyebilir ya da doğum telaşınızın arasında vakit ayıramayacağınızı düşünüyorsanız, bu konuda hizmet veren profesyonel firmalardan da yardım alabilirsiniz.

Odayı, bebeğinizin cinsiyetine göre süsleyin

Erkek bebek sahibi olan kişiler tarafından, özellikle mavi renk ağırlıkta olacak şekilde tasarlanan süslemeler tercih edilir. Özellikle de içinde mavi ve tonlarını barındıran deniz, gökyüzü gibi temalar süslemede oldukça hoş durur. Ancak bebeğin erkek olması, odanın illa ki mavi renk ağırlıklı süsleneceğini anlamına gelmeyeceği gibi, yine de bebeğin cinsiyetini belli edecek renklerin seçilmesi tavsiye edilir.

Kız bebek sahibi olan kişiler ise, özellikle pembe renk ağırlıkta olacak şekilde tasarlanan süslemeleri tercih eder. Kız bebek odası süslemelerinde tüller, balonlar ve boncuklar daha fazla öne çıkar. Özellikle de içinde pembe ve tonlarını barındıran temalar süslemede oldukça hoş durur. Ancak bebeğin kız olması, odanın illa ki pembe renk ağırlıklı süsleneceğini anlamına gelmeyeceği gibi, yine de bebeğin cinsiyetini belli edecek renklerin seçilmesi tavsiye edilir.

En güzel anlarınızı ölümsüzleştirin

Bebeğinizin dünyaya geldiği günü ölümsüzleştirmek isteyebilirsiniz. Bu sebeple, gerek doğum sırasında doğumhanede gerekse doğumdan sonra odanızda geçireceğiniz mutlu anlarınızı ilerde hatırlayabilmeniz için bir doğum fotoğrafçısıyla çalışabilirsiniz. Böylece bebeğiniz nasıl bir ortamda dünyaya geldiğini, doğduğunda nasıl göründüğünü ve onun için ne gibi hazırlıklar yaptığınızı profesyonel bir şekilde çekilmiş fotoğraflar sayesinde büyüdüğünde görmüş olur.

Bunlarda İlgini Çekebilir!