Skip to content

Preeklampsi (Gebelik Zehirlenmesi) Nedir?

Kategorisi: Genel
bas-agrisi

Preeklampsi (Gebelik Zehirlenmesi) Nedir?

Gebeliğin 20. haftası itibariyle anne adaylarının düzenli olarak tansiyonlarını ölçtürmeleri önemlidir. Ölçümlerde yüksek tansiyonla karşılaşılması ve bu duruma şiddetli baş ağrısı, görmede şiddetli şekilde bulanıklık, şiddetli nefes darlığı ve karın bölgesinde şiddetli ağrı gibi şikayetlerin de eşlik etmesi halinde anne adaylarının doktorlarına başvurmaları oldukça büyük önem taşır. Çünkü tüm bu belirtiler gebelik zehirlenmesi olarak da bilinen preeklampsi rahatsızlığının işareti olabilir. Preeklampsi, rahim yatağını döşeyen ince kıvrık arterlerin aşırı daralması sonucu plasentanın bebeği besleyememesinden kaynaklanan bir rahatsızlıktır.

Preeklampsi ile ilgili merak edilen her şeyi anne adayları için ele aldık. Preeklampsi nedir, neden kaynaklanır, belirtileri nelerdir, gebeliğin kaçıncı ayında ortaya çıkar? Bunlar ve merak edilen daha birçok sorunun cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

Preeklampsinin belirtileri nelerdir?

Preeklampsi belirtilerinin bazıları (kusma, şişlik, baş ağrısı vs.) gebeliğin normal belirtileri arasında olduğundan, bir şeylerin yolunda gitmediğini anlamak anne adayı açısından her zaman o kadar kolay olmayabilir. Ancak gebelik belirtileri arasında yer almayan görmede bulanıklık gibi belirtilerin görülmesi durumunda anne adayının vakit kaybetmeden doktoruna başvurması gerekir. Çünkü preeklampsi rahatsızlığında erken tanı bebeğin gelişimi açısından büyük önem taşır. Preeklampsi rahatsızlığının diğer belirtileri ise şunlardır:

  • Şiddetli baş ağrısı
  • Görmede bozukluk, bulanıklık ve hatta noktalar görme
  • Karnın üst bölgesinde ya da omuzlarda ağrı
  • Şiddetli baş ağrısı veya baş dönmesi
  • Bulantı
  • Kusma
  • Ani kilo artışı
  • Yüz ve ellerde şişlik
  • Nefes almada zorluk çekme
  • İdrara çıkma sayısında düşüş

Gebeliğin kaçıncı ayında ortaya çıkar?

Preeklampsi rahatsızlığı, genelde gebeliğin üçüncü trimesteri olarak da adlandırılan son üç ayında (27. hafta ve sonrası) ortaya çıkar. Ancak gebeliğin 20. haftası itibariyle anne adayında erken belirtiler görülmeye başlanabilir. Tüm gebeliklerin %6-7’sinde görülen bu rahatsızlık, erken tanı konulması ve hafif atlatılması durumunda sorun teşkil etmeyebilir ancak geç fark edilmesi ve ağır seyretmesi durumunda bebeğin gelişiminde ciddi sorunlara yol açabilir. Bu sebeple erken belirtilerin görülmesi durumunda, anne adayının tansiyon kontrolü ve idrar tahlili için geç kalmadan doktoruna başvurması bebek açısından oldukça büyük önem taşır.

Bunlarda İlgini Çekebilir!