Skip to content

Ay Ay Bebek Gelişimi – 6 Aylık Bebek

Kategorisi: Genel
6 aylık bebek

Ay Ay Bebek Gelişimi – 6 Aylık Bebek

Bebeğiniz artık altı aylık oldu ve fiziksel, zihinsel, duyusal ve sosyal olarak oldukça aktif durumda. Bu ay başını ve sırtını dik tutabilmeye başlayan bebeğiniz desteklendiği taktirde oturmayı başarır. Bu gelişim, bebeğinizin sinir sisteminin sağlıklı geliştiğini gösteren bir ipucu olmakla birlikte sosyalleşmesine de yardımcı olacak önemli bir adımdır.

Peki 6 aylık bebek fiziksel, zihinsel, duyusal ve sosyal olarak ne kadar gelişim gösterir, 6 aylık bebek boy olarak yaklaşık ne kadar, 6 aylık bebek kilo olarak yaklaşık ne kadar, 6 aylık bebek neler yapabilir? Bunlar ve merak edilen daha birçok sorunun cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

6 aylık bebeğin fiziksel gelişimi

Doğumdan sonraki altıncı ayın sonunda da geçtiğimiz aylarda olduğu gibi bebeğinizin boy ve kilosu, gelişimini takip etmek açısından doktorunuz tarafından ölçülür. Bebeklerin boy ve kilosu, genetik yapıları başta olmak üzere daha birçok faktörden etkilendiğinden her bebeğin gelişim tablosu aynı sonuçları vermeyebilir. Ancak 6 aylık bebek boy olarak ortalama kızlarda 65-68 cm, erkeklerde 66-69 cm; 6 aylık bebek kilo olarak ise ortalama kızlarda 7 – 8 kg, erkeklerde 7.5 – 8.5 kg civarındaysa, bebeğin fiziksel gelişiminin ortalama düzeyde olduğundan bahsedilebilir.

Bebeğin baş çevresi genişliği de, boy ve kilosunda olduğu gibi, bebek belli bir büyüklüğe ulaşıncaya kadar her doktor kontrolünde ölçülür. Çünkü bebeğin başının büyüme hızı, kafatası ve beyninin de büyüme hızını gösterdiğinden elde edilen sonuçlar oldukça önemlidir.

6 aylık bebeğin sosyal gelişimi

Bebeğiniz bu aylarda tanıdığı ve tanımadığı kişileri ayırt edebilir. Tanıdığı kişilerle aynı ortamdayken huzurlu, tanımadığı kişilerle aynı ortamdayken huzursuz davranışlar sergileyebilir. Ancak huzursuz olduğunu düşünerek yabancı kişilerle karşılaştırmaktan kaçınmak yerine onu farklı ortamlara sokarak diğer kişilerin de varlığına alıştırmanız sosyal gelişimi açısından oldukça büyük önem taşır.

Bebeğinizin oynamaktan keyif aldığı oyunlara sizin de katılmanız hem onu daha mutlu eder hem de sosyal gelişimini destekler. Ayrıca günlük işlerinizi yaparken bebeğinizi yanınızda bulundurarak ve onu sizi seyredebileceği bir yere oturtarak da sosyalleşme ihtiyacını karşılayabilirsiniz.

Bunlarda İlgini Çekebilir!