Skip to content

Ay Ay Bebek Gelişimi – 7 Aylık Bebek

Kategorisi: Genel
7 aylık bebek

Ay Ay Bebek Gelişimi – 7 Aylık Bebek

Bebeğiniz artık yedi aylık oldu ve bu ay bebeğinizin iletişim kurma konusunda gelişim göstermeye başladığı önemli bir ay. Bebeğiniz artık ses tonunuzdan ve yüz ifadelerinizden duygularınızı anlayabilir, değişik sesler çıkararak ve yüz ifadeleri yaparak sizinle iletişim kurmaya çalışabilir.

Peki 7 aylık bebek fiziksel, zihinsel, duyusal ve sosyal olarak ne kadar gelişim gösterir, 7 aylık bebek boy olarak yaklaşık ne kadar, 7 aylık bebek kilo olarak yaklaşık ne kadar, 7 aylık bebek neler yapabilir? Bunlar ve merak edilen daha birçok sorunun cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

7 aylık bebeğin fiziksel gelişimi

Bebeğinizin boy ve kilosu, yedinci ayında da geçtiğimiz aylarda olduğu gibi gelişimini takip etmek açısından doktorunuz tarafından ölçülür. Bebeklerin boy ve kilosu, başta genetik yapıları olmak üzere daha birçok faktörden etkilendiğinden her bebeğin gelişim tablosu aynı sonuçları vermeyebilir. Ancak 7 aylık bebek boy olarak ortalama kızlarda 66-69 cm, erkeklerde 67-70 cm; 7 aylık bebek kilo olarak ise ortalama kızlarda 7.4 – 8.4 kg, erkeklerde 7.9 – 8.9 kg civarındaysa, bebeğin fiziksel gelişiminin ortalama düzeyde olduğundan bahsedilebilir.

7 aylık bebeğin sosyal gelişimi

Bebeğiniz bu ay iletişim kurma konusunda önemli gelişmeler kaydedebilir. Ses tonunuzdan ve yüz ifadelerinizden duygularınızı anlayabilir, değişik sesler çıkararak ve yüz ifadeleri yaparak sizinle iletişim kurmaya çalışabilir. Kahkaha atarak ya da suratını asarak duygularını dile getirebilir. Hatta bu durum, bebeğinizin neyi sevdiğini veya neye kızdığını anlamanızı da kolaylaştırabilir.

Bu aylarda bebeğinizin merak etme ve dokunma duygusu artabilir. Her şeyi elleriyle keşfetmeye çalışabilir, hatta saçınızı ve küpenizi de çekebilir. Bu gibi durumlarda ona kızmak yerine mimiklerinizle yanlış bir hareket yaptığını ifade edebilirsiniz.

Bebeğinizde bu aylarda ayrılık korkusu oldukça fazla görülebilir. Çünkü anne ve babası olarak siz onun için güven temsilisiniz ve yanından ayrılmanız kendini güvensiz hissetmesine neden olabilir. Bugüne kadar bebeğinizin bakımı için bir bakıcı ya da bir büyüğünüzün yardımını aldıysanız yani bebeğiniz sizden başka biriyle de gün içinde vakit geçiriyorsa ayrılık korkusunu daha hafif atlatabilir. Ancak bebeğinizle ilk günden beri sadece siz ilgileniyorsanız, onu zaman zaman kısa ayrılıklara alıştırmanız, ayrılık korkusunu hafif atlatması ve aynı zamanda da sosyalleşmesini sağlaması açısından yararlı olacaktır.

Bunlarda İlgini Çekebilir!