Skip to content

Bebek Gelişiminde Oyun ve Oyuncakların Önemi Nedir? (0-6 Ay)

Kategorisi: Genel
oyun ve oyuncak 1

Bebek Gelişiminde Oyun ve Oyuncakların Önemi Nedir? (0-6 Ay)

Bebeklerin bilişsel, fiziksel, duygusal ve psikolojik gelişimleri açısından oynayacakları oyun ve oyuncakların doğru seçimi oldukça önemlidir. Seçilecek oyun ve oyuncakların, bebeklerin yaratıcılığını destekler nitelikte ve problem çözme becerisini geliştirebilecek düzeyde olmasına dikkat etmek gerekir.
Biz de bebeklerin gelişiminde oyun ve oyuncak seçiminin önemi ile ilgili merak edilen her şeyi sizin için ele aldık. Bebeklerin hangi ayda hangi oyun ve oyuncaklarla oynaması gerekir? Bu ve merak edilen daha birçok sorunun cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

1 aylık bebek oyun ve oyuncakları

Yenidoğan bebeklerin herhangi bir oyuncağa ihtiyacı olmaz. Çünkü günün büyük kısmını uyuyarak geçirirler. Ancak 1 aylık bebekler biraz daha hareketlenmeye ve etrafını incelemeye başlar. Bu dönemde çokça vakit geçirdiği yatağında oynayabilmesi için bebeğinize hareket eden ve dikkatini çekebilecek müzikli bir dönence alabilirsiniz. Ayrıca bebeğiniz yakınında hareket eden objeleri belli bir süre gözüyle takip edebilir. Objeleri hareket ettirerek eğlenmesini sağlayabilirsiniz.

2 aylık bebek oyun ve oyuncakları

Bebeklerin uyanık kalma süresi bir önceki aya göre artmış durumda. Bu sebeple 2 aylık bebeğinize, uyarıcılarla dolu ortamlar hazırlayabilirsiniz. Bebeğinizin artık görme yeteneği ilerlediği için parlak ve canlı renklere daha fazla ilgi göstermeye başlar. Parlak ve canlı renklerden oluşan çıngıraklar, bu dönemde bebeğiniz için en uygun oyuncakların başında gelir.
Ayrıca bebeğinizin zekasını geliştirmek için de yapabileceğiniz bazı şeyler var. Bebeğinizin yanında en çok kullandığınız objelerin isimlerini, hayvanların isimlerini ya da vücudumuzun bölümlerini sık sık tekrar ederek aklında kalmasını sağlayabilirsiniz. Bebeğinize birkaç gece üst üste aynı kitabı okuyabilir ya da aynı müziği dinletebilir, ona tanıdık gelen yerlerde belli tepkiler verip vermediğine bakabilirsiniz.

3 aylık bebek oyun ve oyuncakları

Bebeklerin etraflarını çok iyi izlediği ve algılarının sonuna kadar açık olduğu 3 aylık dönemlerinde, motor becerilerinin gelişmesi açısından oyun ve oyuncakların önemi büyüktür. Çıngıraklar, bu dönemde de bebeğinizin hem ince motor becerilerinin hem de el-göz koordinasyonunun gelişimi için hala en faydalı oyuncakların başında gelir.
Hareket eden ve renkli olan cisimlere ilgisi bulunan bebeğinizin bu ihtiyacını parmak kuklaları ile karşılayabilirsiniz. Parmaklarınıza takacağınız bu kuklalar ile bebeğinize küçük şovlar düzenleyebilirsiniz. Ayrıca bu ay bebeğinizin dokunsal gelişimine de destek olabilirsiniz. Yumuşak ama farklı dokulardaki oyuncakları bebeğinize elleterek ya da içinde farklı dokularda kumaşlar bulunan kitaplardan alarak bebeğinizin bu dokuları öğrenmesine yardımcı olabilirsiniz. Ayrıca bebeğinize gözünü, burnunu, ağzını tanıtabilir, henüz aklında tutamayacak olsa da beyninin bir köşesine not etmesini sağlayabilirsiniz.

4 aylık bebek oyun ve oyuncakları

Bebeklerin dil gelişimi bu ayda başlıyor. Bu sebeple bebeğinizle bol bol konuşmanız dil gelişimini olumlu yönde etkileyecektir. Yüz yüze oturup birlikte şarkılar söyleyebilir veya el çırpma oyunları oynayabilirsiniz. Sesleri taklit etmeyi ve kendisinin de taklidinin yapılması, bu dönemde bebeğinizin çok sevdiği oyunlardandır.
Yumuşak, kalın yapraklı ve ciltsiz kitaplar, üzerine basıldığında oyuncaklar veya oyun halıları, büyük plastik anahtarların takılı olduğu anahtarlıklar, ölçme kapları, yumuşak bloklar veya diş kaşıma halkaları 4 aylık bebeğiniz için uygun oyuncaklar arasında yer alır. Sesli keçe kitaplar da bu dönemde bebeğiniz için tercih edebileceğiniz oyuncaklardandır. Ayrıca bebeğinizin hayvan seslerini öğrenmesi için de oldukça faydalıdır.

5 aylık bebek oyun ve oyuncakları

Bebekler bu aylarında dünyayı ağızları ile keşfetme ve ellerine geçirdikleri her şeyi ağızlarına götürme eğilimindedir. Bu sebeple ıslandığında veya çiğnendiğinde zarar görmeyecek ve bebeğiniz için zararlı hale gelmeyecek oyuncaklar seçmeye dikkat etmekte fayda vardır. 5 aylık bebeğiniz için diş kaşıma halkası hala en uygun oyuncaklardan biridir. Yakalama refleksini artık daha bilinçli gerçekleştiren bebeğinize karmaşık oyuncakların yer aldığı oyun halılarından tercih edebilirsiniz. Dokunma duyusunu geliştirmek için keçe kitaplar da bebeğiniz için iyi bir seçim.
Aynı zamanda bebeğiniz artık destek ile oturabilme ve uzanıp tutma gibi faaliyetler gösterir. Bebeğinizin bu faaliyetlerini desteklemek ve kaslarını geliştirmek için sevdiği bir nesneyi ulaşabileceğinden biraz uzağa koyarak ona uzanmasını sağlayabilirsiniz.

6 aylık bebek oyun ve oyuncakları

Bu ay bebeğiniz için bir dönüm noktası. Çünkü 6 aylık bebekler artık yavaş yavaş desteksiz oturmaya başlar. Artık daha dik oturabildiği için oyuncaklarıyla da daha rahat oynayan ve etkileşim içine girebilen bebeğinizin eğlence ve keşif olanağı sunan her şeye karşı ilgisi artar. Örneğin; artık bebeğiniz banyo saatini yavaş yavaş eğlence saati ilan etmeye başlayabilir.
Bebeğiniz için bu ay da duyusal ve motor becerilerini geliştirmeye yardımcı olacak oyuncakları tercih etmelisiniz. İşitme duyusunu geliştirebilmesi için belli bölgelerine dokunulduğunda ses çıkaran ya da konuşan oyuncaklar bebeğiniz için oldukça fayda sağlar. El kaslarını ve parmaklarını geliştirebilmek için bebeğinizin yumuşak toplarla oynamasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca yerde yuvarlanan toplar, bebeğinizi peşinden gitmeye teşvik ederek emeklemesine destek verebilir. Görme duyusu yeterince gelişmiş olan bebeğinize renkli kitaplar ise oldukça keyif verir.
Bebeğinizin bu ayda desteksiz oturmaya başlaması, daha bedensel oyunlar oynayabilmesine de olanak verir. Kucağınıza oturup hoplamayı çok seven bebeğinizin ellerinden tutarak ve bir yandan da ona şarkılar söyleyerek keyifli vakit geçirmesini sağlayabilirsiniz.

Bunlarda İlgini Çekebilir!