Skip to content

Ay Ay Bebek Gelişimi – 1 Aylık Bebek

Kategorisi: Genel
1 aylık bebek

Uzun bir gebelik dönemi ve doğum sürecinin ardından bebeğinize kavuşmuş olmanın heyecanını yaşıyorsunuz. Onun küçücük vücudunda meydana gelecek her gelişmeyi de merakla bekliyorsunuz. Gebelikte bebeğinizin haftalık olarak takip ettiğiniz gelişimini, artık aylık olarak takip etmeye başlıyorsunuz. Özellikle de ilk aylarda bebeğinizin hızlı bir gelişim gösterdiğini görebilirsiniz. Ayrıca bebeğinizin göstereceği fiziksel, zihinsel, duyusal ve sosyal gelişim adımları hakkında önceden bilgi sahibi olmanız, onu daha doğru destekleyebilmeniz açısından oldukça önemlidir.

1 aylık bebek fiziksel, zihinsel, duyusal ve sosyal olarak ne kadar gelişim gösterir, 1 aylık bebek boy olarak yaklaşık ne kadardır, 1 aylık bebek kilo olarak yaklaşık ne kadardır, 1 aylık bebek neler yapabilir? Bunlar ve merak edilen daha birçok sorunun cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

1 aylık bebeğin fiziksel gelişimi

Bebeğinizin pespembe ve pürüzsüz bir cilt ile dünyaya geleceğini hayal etmiş olabilirsiniz ancak her bebek bu şekilde doğmayabilir. Bazı bebekler derilerinde kremsi bir madde, kaş ve çevresi başta olmak üzere yüzünde kızarıklık, gözlerinde şişkinlik, burnunda basıklık, kafa anatomisinde şişkinlik, cinsel organ ve genital bölgesinde şişkinlik ile dünyaya gelebilir. Yeni doğan bebeklerde bu durumlara sıkça rastlandığından ve yakın zamanda hepsi normale döneceğinden ortada endişe edilecek bir durum yoktur. Ancak dikkat çekici bir anormallik fark etmeniz durumunda doktorunuza danışmanız önemlidir.

Normal bir gebelik sürecini tamamlamış ve zamanında doğmuş olan bir bebeğin yaklaşık 48-51 cm boy ve 3 – 3.5 kg ağırlık ile dünyaya gelmesi beklenir. Doğumdan sonraki aylarda ise bebeğin boy ve kilosundaki artışlar, gelişimini takip etmek açısından doktorunuz tarafından kontrol edilir. Bebeklerin boy ve kilosu, genetik yapıları başta olmak üzere birçok faktörden etkilendiği için her bebekte aynı gelişim tablosuna rastlanmayabilir. Ancak 1 aylık bebek boy olarak ortalama kızlarda 52-55 cm, erkeklerde 53-56 cm; 1 aylık bebek kilo olarak ise ortalama kızlarda 3.5 – 4.5 kg, erkeklerde 4 – 5 kg civarındaysa, bebeğin fiziksel gelişiminin ortalama düzeyde olduğundan bahsedilebilir.

1 aylık bebeğin baş çevresinin ise 36.5 – 37.3 cm aralığında olması uygundur. Bebeğin boyu ve kilosu kadar, baş çevresi genişliği de bebek belli bir büyüklüğe ulaşıncaya kadar her doktor kontrolünde ölçülür. Çünkü başın büyüme hızı, kafatası ve beynin de büyüme hızını gösterir. Bebeğin baş ağırlığı, ilk aylarda vücut ağırlığının yaklaşık yüzde 20’sini oluşturur. Omurgası ve boyun kasları da henüz gelişmemiş olup başı dik tutma görevini henüz üstlenemediğinden, bebeğin ilk aylarda kucakta tutulurken başının ve sırtının desteklenmesi şarttır.

Bunlarda İlgini Çekebilir!