Skip to content

Ay Ay Bebek Gelişimi – 4 Aylık Bebek

Kategorisi: Genel
4 aylık bebek

Ay Ay Bebek Gelişimi – 4 Aylık Bebek

Bebeğinizle birlikte geçirdiğiniz ilk üç ayınız geride kaldı. Bu kadar kısa bir sürede bile bebeğinizin gösterdiği gelişim sizi oldukça şaşırtıyor. Artık dört aylık olan bebeğiniz bu ay daha bilinçli hareketler yapmaya başlıyor ve oyun oynamayı öğreniyor. Böylece onunla geçireceğiniz süreçler daha da keyifli bir hal almaya başlıyor.

İlk aylarında hızlı bir gelişim gösteren bebeğinizin yaşayacağı değişimleri siz de merakla bekliyorsunuz. Bebeğinizde meydana gelebilecek fiziksel, zihinsel, duyusal ve sosyal gelişim adımları hakkında önceden bilgi sahibi olmanız, onu daha doğru destekleyebilmeniz açısından size fayda sağlıyor.

4 aylık bebek fiziksel, zihinsel, duyusal ve sosyal olarak ne kadar gelişim gösterir, 4 aylık bebek boy olarak yaklaşık ne kadardır, 4 aylık bebek kilo olarak yaklaşık ne kadardır, 4 aylık bebek neler yapabilir? Bunlar ve merak edilen daha birçok sorunun cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

4 aylık bebeğin fiziksel gelişimi

Doğumdan sonraki dördüncü ayın sonunda da geçtiğimiz aylarda olduğu gibi bebeğinizin boy ve kilosu, gelişimini takip etmek açısından doktorunuz tarafından ölçülür. Bebeklerin boy ve kilosu, genetik yapıları başta olmak üzere daha birçok faktörden etkilendiği için her bebeğin gelişim tablosu da aynı olmayabilir. Ancak 4 aylık bebek boy olarak ortalama kızlarda 61-64 cm, erkeklerde 62-65 cm; 4 aylık bebek kilo olarak ise ortalama kızlarda 5.9 – 6.9 kg, erkeklerde 6.4 – 7.4 kg civarındaysa, bebeğin fiziksel gelişiminin ortalama düzeyde olduğundan bahsedilebilir.

Bebeğin baş çevresi genişliği de boy ve kilosu gibi bebek belli bir büyüklüğe gelene kadar her doktor kontrolünde ölçülür. Çünkü başın büyüme hızı, bebeğin kafatası ve beyninin de büyüme hızını gösterdiğinden elde edilen sonuçlar oldukça önemlidir.

4 aylık bebeğin zihinsel gelişimi

Bu ay bebeğiniz gülerek veya değişik sesler çıkararak sizinle iletişim kurmaya çalışır. Hatta yaptığınız bazı hareketler ona komik gelir ve bu sebeple sık sık kahkaha atar. Bebeğiniz sizin söylediğiniz kelimeleri anlamasa da onları tekrarlamayı deneyimler. Ayrıca yüzünde duygularını gösteren ifadeler de yine bu dönemde oluşmaya başlar.

Bunlarda İlgini Çekebilir!