Skip to content

Çocuklara Tuvalet Eğitimi Ne Zaman Verilmelidir?

Kategorisi: Genel
tuvalet egitimi

Erken çocukluğun büyük başarılarından biri sayılan tuvalet eğitimi, hem çocuklar hem de ebeveynler için heyecan verici önemli bir gelişim adımını oluşturur. Ancak her çocuk tuvalet eğitimine farklı zamanlarda hazır olur. Sadece ideal yaş aralığında olması çocuğun tuvalet eğitimi alması için tek başına yeterli bir sebep değildir. Tuvalet eğitimine başlamak için çocuğun yaşı haricinde başka belirtilerin de varlığından söz edilmesi gerekir. Peki siz çocuğunuza ne zaman tuvalet eğitimi vermeye başlamalısınız?

Çocuklar tuvalet eğitimi için ne zaman hazır olur?

Çocuklarda idrar torbası gelişimi 15-18. aylarda başlar. Bu sebeple çocuklar 18-24. aylar arasında tuvalet eğitimine hazır olmaya başlar. Tuvalet eğitimi için ideal yaş aralığı 2-3 yaş arasıdır. Fakat bu zaman çocuktan çocuğa değişebilir. Bu durum tamamen çocuğun fiziksel ve duygusal gelişimiyle ilgilidir. Çocukların büyük çoğunluğu 18-24. aylarda tuvalet eğitimine başlamak için gerekli becerileri kazansa da, bazı çocuklar 4 yaşına kadar bu beceriyi kazanamayabilirler. Ancak çocuğun normal gelişimine ve tuvalet eğitimi almasına sebep olabilecek herhangi bir engeli olmamasına rağmen 4 yaş ve sonrasında verilen tuvalet eğitimi gecikmiş kabul edilir.

Tuvalet eğitimine hazır olunduğunu gösteren belirtiler nelerdir?

Çocuğun, ideal yaş aralığında olması tuvalet eğitimi alması için tek başına yeterli bir sebep değildir. Tuvalet eğitimine başlamak için çocuğun yaşı haricinde başka belirtilerin de varlığından söz edilmesi gerekir. Çocuğun tuvalet eğitimine hazır olduğunu gösteren bazı belirtiler şunlardır:

– Tuvalet ile ilgili çiş, kaka gibi terimleri anlayabilmesi
– Çişini ve kakasını tuvalete yapması gerektiğini anlayabilmesi
– Tuvaletinin geldiğini hissedebilmesi ve tutabilmesi için kas kontrolü kazanması
– Tuvaletinin geldiğini fark etmesi ve konuşamasa bile bunu anlatabiliyor olması
– Altını kirlettiğini fark edip rahatsız olması ve bu rahatsızlığını belli etmesi
– Bez takmayı istememesi, iç çamaşırı giymeyi istemesi
– Lazımlık veya tuvalete alıştırıcı aparatları kullanmayı istemesi
– Kıyafetini çıkarıp tek başına lazımlığa oturup kalkabilmesi
– Bezinin gün içinde en az iki saat kuru kalması
– Kısa bir uykudan sonra bezinin kuru kalmış olması

Bu belirtilerin büyük çoğunluğu çocuğunuzda görülüyorsa, tuvalet eğitimi için doğru zamanın gelmiş olduğu söylenebilir. Aksi halde yanlış zamanlama sonucu tuvalet eğitimi sırasında birçok güçlükle karşılaşabilirsiniz.

Bunlarda İlgini Çekebilir!