Skip to content

Gebelikte C Vitamininin Yeri

Kategorisi: Genel
c vitamini

C vitamini, insan hayatında önemli bir yere sahip. Hatta henüz doğmadan anne rahmindeyken bile insanın C vitamini ihtiyacı başlıyor. Anne adayları ve bebekleri için oldukça büyük önem taşıyan C vitamininin, kemik büyümesinden bağışıklık kazandırmaya kadar birçok faydası bulunuyor. C vitamini ile ilgili merak edilen her şeyi anne adayları için ele aldık. C vitamini nedir, ne işe yarar, en çok hangi besinlerde bulunur, gebelikte neden C vitamini ihtiyacı artar? ve merak edilen daha birçok sorunun cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

C vitamini nedir, ne işe yarar?

Askorbik asit olarak da bilinen C vitamini suda eriyen bir vitamindir. Antioksidan özelliği sebebiyle enfeksiyonlarla savaşan ve vücudu toksinlerden koruyan bir yapıya sahiptir. Peki C vitamininin diğer faydaları nelerdir?

 • Vücudun bağışıklık sistemini güçlendirir.
 • Kemiklerin büyümesini ve onarımını sağlar.
 • Doku onarımı ve yara iyileşmesinde yardımcı olur.
 • Kıkırdak, kemik, tendon ve kolajen yapımında hayati önem taşır.
 • Vücuda alınan demirin emilimini sağlar.
 • Diş eti kanamalarını önler.
 • Bağırsak hareketlerini düzenlemeye yardımcı olur.
 • Cildin esnekliğini artırır.
 • Yaşlanmayı geciktirir.
 • Göz sağlığını destekler.
 • Kalp hastalıklarına karşı koruma sağlar.
 • Sindirim sistemi ile ilgili bazı kanser türlerine karşı koruma sağlar.

C vitaminine neden gebelikte ihtiyaç artar?

C vitamininin saydığımız faydaları dışında; bebeğin doku oluşumunda rol alma, plasentanın kan damarlarını güçlendirme, bebekte güçlü dişler ve kemikler oluşturma, bebeğin zihinsel gelişimini destekleme, anne adayının cildinde esnekliği artırma, çatlak izlerini azaltma ve hem anne adayının hem de bebeğin tırnaklarını ve saçlarını olumlu yönde etkileme gibi faydaları da bulunur. Gebelikte C vitaminine bu sebeplerle ihtiyaç duyulur.

Gebelikte oluşacak C vitamini eksikliği; erken doğum, düşük doğum ağırlığı, gebelik zehirlenmesi, anemi, gelişim ve zeka geriliği gibi risklere sebep olabilir. Anne adayında ise saç kırılmasına, dişeti iltihabına, ciltte kurumaya ve yaraların yavaş iyileşmesine yol açabilir. Bu sebeple anne adayının her gün 85-90 mg C vitamini alması gerekir.

C vitamini en çok hangi besinlerde bulunur?

C vitamini, vücutta depolanmayan bir vitamin olduğundan her gün yeterli miktarda vücuda alınması gerekir. Gebelikte duyulan günlük C vitamini ihtiyacı, bu vitamini içeren besinlerin tüketilmesiyle karşılanabilir ve bu besinlerin dışında herhangi bir takviye almak gerekmez. Hatta kahvaltı sırasında tüketilecek bir bardak taze sıkılmış portakal suyu bile bu ihtiyacı karşılamak için yeterli olur. Herhangi bir C vitamini takviyesi almadan önce anne adayının mutlaka doktoruna danışması gerekir. Çünkü C vitamini eksikliği gibi fazlalığı da kişilerde sağlık sorunlarına yol açabilir.

Peki C vitamini içeren besinler hangileridir? Portakal, greyfurt, mandalina, limon başta olmak üzere; elma, kayısı, şeftali, kivi, biber, çilek, brokoli, patates, domates, kavun, mango, lahana, bezelye, pancar, maydanoz, roka, dereotu, kuşburnu, ananas, şalgam, karnabahar, balkabağı, ahududu ve ıspanak en iyi C vitamini kaynaklarıdır.

Bunlarda İlgini Çekebilir!