Skip to content

Lanugo Tüyleri ve Verniks Kazeozanın Faydaları Nelerdir?

Kategorisi: Genel
Lanugo Tüyleri ve Verniks Kazeozanın Faydaları Nelerdir?

Lanugo Tüyleri ve Verniks Kazeozanın Faydaları Nelerdir?

Lanugo tüyleri ve verniks kazeoza, anne rahmindeki bebeğin doğal koruyucularıdır. Lanugo tüyleri ve verniks kazeoza ile ilgili merak edilen her şeyi anne adayları için ele aldık. Bu koruyucular nedir, ne işe yarar? Bunlar ve merak edilen daha birçok sorunun cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

Lanugo tüyleri nedir, ne işe yarar?

Lanugo tüyleri, genellikle gebeliğin 14. haftasında bebeğin vücudunda çıkmaya başlayan ve 20. haftada neredeyse tüm vücudunu kaplayan çok ince, yumuşak ve çoğunlukla da renksiz tüylerdir. Bu tüylerin, cildi hala çok ince olan ve vücudunda henüz yağ tabakası bulunmayan bebeği sıcak tutma görevi vardır.

Lanugo tüyleri, gebeliğin son aylarında, bebeğin vücudunda yağ depolanmaya başladıkça yavaş yavaş dökülmeye başlar. Ancak genellikle doğuma kadar tüylerin tamamı dökülmez. Bebeğiniz doğduğunda hala lanugo tüyleri dökülmedi ise endişe etmeyin. Çünkü anne rahmindeyken dökülmeyen tüyler, doğumdan en geç birkaç ay sonra kendiliğinden dökülür. Erken doğan bebeklerde ise bu tüylerin dökülmesi biraz daha uzun zaman alabilir.

Verniks kazeoza nedir, ne işe yarar?

Anne rahmindeki bebeğin derisini kaplayan yağlı bir maddedir. Beyaz renkte ve yoğun bir kıvama sahip olan bu madde, bebeğin doğal koruyucu kremidir. Bebeğin ilk koruma kalkanı olarak da adlandırılan verniks kazeozanın yapısında bağışıklığı destekleyen onlarca protein maddesi bulunur. Ayrıca gebelik süresince amniyon sıvısı içinde bulunan bebeğin, normal şartlarda kırışması gereken cildi de bu madde sayesinde kırışmaz.

Doğum zamanı yaklaştıkça, madde azalma gösterse de, neredeyse yeni doğan her bebeğin cildinde bu maddeye az da olsa rastlamak mümkündür. Bu sebeple, uzmanlar tarafından da belirtildiği gibi, bebeğin ilk banyosu için birkaç gün beklemek, bebeğin cildinin bu kremsi tabakayı emmesi açısından oldukça faydalı olur. Bu süre içerisinde bebeğin temiz bir bez yardımıyla silinerek temizlenmesi en uygunudur.

Verniks kazeozanın bebek için faydaları nelerdir?

  • Bebeği, anne rahmindeyken ve hassas bir bağışıklık sistemine sahip olduğu yeni doğduğu dönemde enfeksiyonlara karşı korur.
  • Kremsi ve kaygan yapısı sayesinde, doğumun daha hızlı ve kolay bir şekilde gerçekleşmesine olanak tanır.
  • Bebeğin, doğumdan sonraki vücut ısısını ayarlamaya ve anne rahmi ile doğumhane arasındaki sıcaklık farkına bebeğin uyumunu sağlamaya yardımcı olur.
  • Bebeğin cildi için doğal bir nemlendirici görevi görür ve vücudunun sıvı kaybetmesini önler.

Bunlarda İlgini Çekebilir!