Skip to content

Hangi Sorunlar Çocuklarda Tuvalet Eğitimini Aksatır?

Kategorisi: Genel
tuvalet eğitimi

Hangi Sorunlar Çocuklarda Tuvalet Eğitimini Aksatır?

Tuvalet eğitimi, erken çocukluğun büyük başarılarından ve önemli gelişim adımlarından biridir. Her çocuk bu süreçten geçer ancak süreç için hazır oldukları zamanlar farklılık gösterir. Tuvalet eğitimi sırasında zaman zaman beklenmedik kazaların yaşanması ise normaldir ancak neredeyse her çiş ya da kaka kaza ile sonuçlanıyorsa, tuvalet eğitimi için yanlış bir zamanlama seçmiş olabilirsiniz. Ancak sorunun yanlış zamanlama olup olmadığını anlamak için öncelikle kazalara sebep olabilecek başka sorunların var olup olmadığına bakmanız gerekir. Peki tuvalet eğitimi sırasında, yanlış zamanlamanın haricinde eğitimi aksatacak ve sorun yaşanmasına sebep olabilecek diğer problemler nelerdir?

  • Stres: Hayatınızda bazı köklü değişikliklerin yaşanması çocuğunuzu strese sokabilir. Çünkü çocuklar etraflarında olup bitenler konusunda aşırı duyarlıdırlar. Bir kardeşinin olması, yeni bir eve taşınmanız, işe başlamanız veya bakıcısının değişmesi gibi konular, çocuğunuz için strese sebep olabilecek konulardır.
  • Heyecan: Çocuğunuz çok fazla heyecanlandığında idrar kesesi üzerindeki kontrolü azalabilir. Bu durum, çiş ya da kakasını altına kaçırmasına sebep olabilir.
  • Ebeveyn baskısı: Tuvalet eğitimi konusunda çocuğunuza psikolojik baskı yapmanız, onu zorlayıp yavaşlatabilir. Bu süreçte baskıcı, ısrarcı veya müdahaleci olmanız, çocuğunuzun psikolojik olarak süreci reddetmesi ve ileride çiş kaçırma veya kaka tutma gibi sonuçlara neden olabilir.
  • Konsantrasyon: Çocuğunuz oynadığı oyundan ya da yaptığı aktiviteden kendini alamadığı için tuvalete konsantre olamıyor olabilir. Hatta normal zamanda tuvalete giden çocuk, bir oyun ya da aktiviteye daldığında tuvaletinin geldiğini fark etmeyebilir.
  • Hızlı hareket edememe: Çocuğunuz, sıkıştığını fark ettiği halde hızlı hareket edip tuvalete yetişemiyor olabilir. Tuvaleti geldiği sırada klozete ya da lazımlığına uzak bir noktadaysa, yetişememesinden kaynaklı olarak tuvaletini altına yapmak durumunda kalabilir.
  • Fiziksel sorunlar: Ağrılı idrar yapma ya da idrar yolu enfeksiyonları gibi sorunların varlığı, çocuğunuzun tuvalet eğitimini aksatıyor olabilir.

Çocuğunuzun tuvalet eğitiminde aksaklıklar yaşıyorsanız, öncelikle aksaklığa sebep olabilecek problemlerin var olup olmadığını gözden geçirmeniz gerekir. Eğer ortada çocuğunuzun eğitimine etki edecek herhangi bir problem yoksa muhtemelen eğitim için yanlış bir zaman seçmişsiniz demektir. Böyle bir durumda, eğitime ara verip bir süre sonra tekrar denemenizde fayda bulunur.

Bunlarda İlgini Çekebilir!