Skip to content

İyi Bir Ebeveyn Olmanın 10 Püf Noktası

Kategorisi: Genel
ebeveyn

Çocuk sahibi olan herkes iyi bir ebeveyn olabilmenin hayalini kurar. İyi bir ebeveyn olmanın yolu ise; çocuğuna destek olmak, onunla empati kurmak, onu cesaretlendirmek, iyi alışkanlıklara yönlendirmek, kısacası onunla sağlıklı ilişkiler kurmaktan geçer. Konu ile ilgili merak edilenleri sizin için ele aldık. İşte iyi bir ebeveyn olmanıza yardımcı olabilecek 10 püf nokta:

Onu dinleyin

Çocuğunuz size bir şey anlatırken, tüm dikkatinizi ona verin ve onu merakla dinleyin. Hatta konuyla ilgili ona sorular yöneltin. Bu yaklaşım, çocuğunuzun kendini bir birey gibi hissetmesini sağlar.

Eleştirmek yerine doğrusunu öğretin

Çocuğunuz bir konuda yanlış yaptığı zaman ona hemen kızmayın ya da eleştirmeyin. Öncelikle doğrusunu bilip bilmediğini sorun. Eğer doğrusunu bilmiyorsa öğretin ve onu doğruyu yapmaya yöneltin.

İltifat etmek yerine cesaretlendirin

İltifat etmek ve cesaretlendirmek arasında çok fark bulunur. Çocuğunuz bir başarıya imza attığında ona her zaman yaptığınız gibi iltifat ederseniz, bunu sadece o anki başarısına özel bir takdir olarak hissetmez ve sizin genel bir yaklaşımınız olarak düşünür. Oysa çocuğunuzu bir sonrakinde de aynı başarıyı devam ettirmesi ya da daha iyi başarılara imza atması konusunda cesaretlendirerek, çocuğunuzun başarılarını daha sağlam temellere dayandırmasını sağlayabilirsiniz.

Görevler verin

Çocuğunuza belirli görevler verin, sorumluluklar yükleyin. Böylece ilk zamanlarda görevini herhangi bir sebepten dolayı yerine getiremediğinde, sorumluluk bilinciyle hareket edecek ve o görevi yapabilecek başkasına devretmek isteyecektir. Ancak zamanla görevin kendi sorumluluğu olduğunu kabullendirin ve herhangi bir mazeret kabul etmeyin, böylece görevi kendisini yerine getirmeye başlayacaktır.

Rutinlere alıştırın

Çocuğunuza küçük yaşlardan itibaren rutinler oluşturması için yardımcı olun. Her sabah yatağını toplama ve her gün diş fırçalama gibi belli kuralları rutine dönüştürmek kolaydır. Bu rutinler, çocuğunuzun hayatı boyunca güvende ve başarılı hissetmesini sağlar.

Kuralları koyun ve onlara uymasını sağlayın

Çocuklar, hayatlarında kurallara ve sınırlara ihtiyaç duyar. Çocuğunuza belli kurallar ve sınırlar çerçevesinde hareket etmeyi öğretin. Ancak çok fazla kural ve sınırın da çocuğu isyan ettirip, düşündüğünüzün tam tersi tepki vermesine yol açabileceğini unutmayın.

Yemeklerde bir araya gelin

Ailenin bir arada yemek yemesinin ve yüz yüze temasın çok bağlayıcı ve samimi bir işlevi bulunur. Ne kadar yoğun olsanız da, müsait olduğunuz günlerde ailecek yemek yemeye özen gösterin. Böyle yaparak çocuğunuza aile kavramını öğretir ve her zaman birbirinize destek olabilmek adına bir araya toplanabileceğiniz güvenini verirsiniz.

Elektronik araçların kullanımını kısıtlayın

Ailecek yediğiniz yemekler veya aile gezintileri sırasında teknolojiden uzak durmak  gibi belirli kurallar koyun. Böylece çocuğunuz teknolojinin olmadığı anlarda da hayattan zevk almayı ve teknoloji olmadan da mutlu olmayı öğrenir.

Arkadaşlarını tanıyın

Çocuğunuzun arkadaşlarını tanımak önemlidir. Çünkü çocuğunuz önemli ölçüde arkadaşlarından etkilenir. Arkadaşlarını eve çağırabileceğini çocuğunuza sık sık hatırlatın ve böylece kimlerle arkadaşlık yaptığı konusunda fikir edinme fırsatı yaratın.

Ebeveynlik konularındaki tartışmaları çocuğunuzdan uzakta gerçekleştirin

Ebeveynlik konuları üzerinde eğer partnerinizle anlaşamadığınız noktalar olursa, bu tür tartışmaları çocuğunuzun yanında gerçekleştirmeyin. Çünkü bu durum, ebeveynlik otoritenize zarar verir. Tartışacağınız konuları, çocuğunuz yanınızda yokken, özel bir şekilde konuşun.

Bunlarda İlgini Çekebilir!