Skip to content

Kardeşler Arasında Denge Kurmanıza Yardımcı Olacak 5 İpucu

Kategorisi: Genel
kardes

Kardeşler Arasında Denge Kurmanıza Yardımcı Olacak 5 İpucu

İkinci çocuğu yapmaya karar vermek, genelde birinci çocuğu yapmaya karar vermekten daha zordur. Çünkü artık mesele sadece yeni bir çocuğa sahip olmak değil, aynı zamanda var olan aile yapısının da değişecek olmasıdır. Her çocuğun doğumdan itibaren anne ve babasının özel hayatını, iş hayatını, mali durumunu ve çevresiyle ilişkilerini önemli ölçüde etkilediği doğrudur. Ancak ikinci çocuk planlanırken, bu konuların yanı sıra anne babanın düşünmesi gereken bir konu daha vardır: tabi ki ilk çocuk.

İkinci çocuk doğduktan sonra anne ve babanın en önemli görevlerinden biri, kardeşler arasındaki dengeyi sağlamaktır. İlk çocukta çeşitli deneyimler edinen anne ve babanın, ikinci çocukta birçok konunun kolaylıkla üstesinden geleceği kesindir. Ancak ilk çocukta deneyim kazanılamayan en önemli konuların başında kardeşler arası denge konusu gelir. Bu yazımızda kardeşler arasında denge kurmanıza yardımcı olabilecek 5 ipucunu sizin için ele aldık.

Duygularını dile getirmesini sağlayın: İlk çocuklar, genellikle kardeşlerini kıskanır ve hakkında olumsuz düşünebilirler. Eğer ki büyük çocuğunuz kardeşini sevmediğini dile getiriyorsa, onu yargılamadan dinleyin. Çünkü yargılamanız, ya kardeşini korumaya çalıştığınızı düşünerek onu daha fazla kıskanmasına ya da bundan sonra duygularını sizinle açıkça paylaşmamasına sebep olur. Yargılamak yerine onu anlamaya ve olumsuz düşüncelerini ortadan kaldırmaya çalışın.

Kardeşiyle empati kurmasını sağlayın: İlk çocuğunuza kendi bebekliğini anlatın, hatta varsa bebekliğine ait resimleri gösterin, videoları izletin. Kendisinin de bir zamanlar kardeşi kadar küçük olduğunu ve onun gibi ilgiye muhtaç olduğunu görmesini sağlayın. Böylece kardeşine neden daha fazla vakit ayırdığınızı anlamasını sağlarsınız.

Kardeşinin bakımına dahil edin: İlk çocuğunuzun, kardeşinin bakımına dahil olmasını sağlayın. Banyo yaptırırken, kıyafetlerini giydirirken, yemek yedirirken size yardımcı olmasına izin verin. Böylece kardeşiyle daha fazla yakınlaşmasını ve size yardım ettiği için mutlu hissetmesini sağlamış olursunuz.

Onunla özel vakit geçirin: Anne ve baba olarak, ayrı ayrı ilk çocuğunuzla özel vakit geçirmeye ve onun sevdiği şeyleri yapmaya çalışın. Böyle davranarak, kardeşi doğduktan sonra, onu daha az sevdiğinizi ve ikinci plana attığınızı düşünen büyük çocuğunuzun kendini özel hissetmesini sağlamış olursunuz.

Çocuklarınızı kıyaslamayın: İkinci çocuk doğduktan sonra evde farklı karakterde iki çocuk olmasından dolayı kıyaslama yapmanız normal. Biri yaramaz, diğeri uslu, biri kavgacı, diğeri sakin olabilir. Ancak kıyaslama yaparken, bunu çocuklarınızın yanında konuşmayın veya yüzlerine vurmayın. İyi ya da kötü fark etmez çocuklarınızı kıyaslamanız, birbirleri için olumsuz düşünmelerine veya birbirlerini kıskanmalarına yol açar.

Bunlarda İlgini Çekebilir!