Skip to content

Normal Doğum Nedir?

Kategorisi: Genel
normal dogum

Normal Doğum Nedir?

Doğum, anne adayları için bilinmezliklerle doludur. Özellikle de bazı gebeliklerde son haftalara kadar bebeğin hangi yöntemle dünyaya geleceği konusunun netleşmemesi, anne adayları açısından oldukça endişe verici bir durumdur. Temelde iki tür doğum yöntemi vardır: normal doğum ve sezaryen doğum. Bu yazımızda, bebeğin vajinal yolla dünyaya geldiği normal doğum yöntemi ile ilgili merak edilen her şeyi anne adayları için ele aldık. Normal doğum nedir, nasıl gerçekleşir, normal doğumun belirtileri nelerdir, avantajları nelerdir? Bunlar ve merak edilen daha birçok sorunun cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

Normal doğumun belirtileri nelerdir?

Normal doğuma kısa süre kala anne adayında doğum belirtileri görülmeye başlanır. Görülebilecek belirtiler arasında; bebeğin pelvise inmesi, daha rahat nefes alma, suyun gelmesi, sık idrara çıkma isteği, rahim ağzında incelme, mukus tıpanın ayrılması, vajinal akıntının artışı ve kanlı olması yer alır. Bu belirtilerin ardından anne adayının doğum sancıları başlar. Giderek şiddetlenen ve düzenli aralıklarla yaşanan sancılar, yüksek ihtimalle doğumun habercisidir.

Normal doğum nasıl gerçekleşir?

Doğum zamanının geldiğini anlayan anne adayı hastaneye gittiğinde, öncelikle rahim ağzı açıklığı kontrol edilir ve bebeğin son sağlık durumu incelenir. Yaşanan doğum sancıları sayesinde rahim ağzı giderek açılır ve 10 cm açıklığa ulaşıldığında doğum süreci başlamış olur.

Bebek, rahim ağzına iyice yaklaşır ve pelvis tabanına baskı yapar. Daha sonra ıkınmalar, sancılar ve kasılmalarla birlikte bebeğin başı rahim ağzına iyice dayanır ve artık dışarıdan görülmeye başlanır. Bebeğin başı vajinayı iyice gereceği için anne adayının kısa süreli de olsa acı çekmesi normaldir. Bebeğin başı çıktıktan sonra doğumu gerçekleştiren doktor ya da ebe, göbek kordonunun bebeğin boynuna dolanıp dolanmadığını kontrol eder. Ardından gerçekleşen son birkaç ıkınma ile beraber bebeğin vücudu da kendiliğinden kayarak dışarı çıkar. Sonunda mutlu sona ulaşılmış olur.

Normal doğum sırasında anne adayının yaşayacağı ağrıyı azaltmak ve konforunu artırmak amacıyla epidural anestezi yöntemine de başvurulabilir. Anne adayının rahim ağzı 5 cm açıklığa ulaştığında uygulanan bu yöntemle, bebeğin dışarı daha rahat çıkması temin edilir.

Normal doğumun avantajları nelerdir?

 • Normal doğumdan birkaç saat sonra anne fiziksel aktivitelerine dönebilir.
 • Annenin iyileşme süresi, sezaryen doğuma kıyasla daha kısa sürer.
 • Anne, bebeğini sezaryen doğuma göre daha kısa bir süre içerisinde emzirme fırsatı bulur.
 • Normal doğumda bebek, doğum kanalından geçerken uğradığı baskıdan dolayı ciğerlerindeki amniyon sıvısını attığından, solunum sıkıntısı yaşama riski daha azdır.
 • Normal doğum ile hayata gözlerini açan bebeklerin bağışıklık sistemleri daha fazla gelişir.
 • Normal doğum sonrasında anne ile bebeğin ten teması daha hızlı ve kolay gerçekleşir.
 • Normal doğum annede başarma duygusu yaratır.
 • İlk doğumunu normal yöntemle gerçekleştiren annenin, sonraki doğumlarını da normal yapma şansı bulunur.
 • Doğum sonrası enfeksiyon ve kanama gibi komplikasyonlar daha azdır.
 • Doğum sonrasında annenin ağrı şikayeti çok azdır.

Normal doğumda hangi sorunlarla karşılaşılabilir?

 • Doğumda komplikasyon gelişmesi olası bir ihtimaldir.
 • Uzun süren doğumlarda bebeğin sağlığı sıkıntıya girebilir.
 • Doğum sırasında yırtıklar oluşabilir ve atılan dikişlerin iyileşme süresi yaklaşık bir haftayı bulur.
 • Dikişler, oturma ve dışkılama problemlerine sebep olabilir.

Bazı durumlarda normal doğum yöntemi, anne ve bebek açısından mümkün olamaz ve bu gibi durumlarda sezaryen doğum gerçekleşmesi gerekir. Ancak ortada riskli bir durum bulunmadığında, anne ve bebek açısından en sağlıklı ve doğal olan yöntemin normal doğum olduğu tüm dünyada kabul edilen bir gerçektir.

Bunlarda İlgini Çekebilir!