Skip to content

Gebelikte 13. Hafta

Gebelikte 13. Hafta

Gebeliğin 13. haftası ile beraber ilk trimester geride kaldı. Gerek gebeliğin ilk aylarında daha sık görülen düşük riskinin artık azalmış olması gerekse anne adayının şikayetlerinin en aza inmesi sebebiyle, gebelikte 13. hafta itibariyle en rahat dönem olan ikinci trimester başlıyor. Ayrıca bu hafta, bebekte kromozomal anomalilerin varlığını taramak amacıyla yapılan İkili Tarama Testi için de son hafta. Bebeklerinin herhangi bir anomalisi olup olmadığını merak eden anne ve baba adaylarının testi yaptırmak konusunda bir an önce karar vermelerinde yarar var.

Bebek, gebeliğin ikinci trimesterine yaklaşık 20-25 gram ağırlık ve 7-8 cm baş-popo uzunluğu ile giriyor. Bebeğin, küçücük vücuduna göre henüz büyük olan kafası, yakın bir zamanda vücudu ile orantılı hale gelecek ve böylece bebeğin oranları dengelenecek. Hatta şimdilik büyük olan kafası, doğduğunda tüm boyunun sadece bir çeyreği kadar olacak. Beyni gelişmekte olan bebeğin, bu gelişim sayesinde hareketleri üzerindeki kontrolleri de artıyor. İçinde bulunduğu amniyon sıvısını yutarak nefes alıp veren bebek, aynı zamanda sıvı da tükettiğinden ilk idrarını bu hafta yapıyor.

Yüz hatları giderek belirginleşen bebek, artık daha çok insan görünümüne kavuştu. Gözlerin, kafanın yanından yüze doğru kayma hareketi bu hafta da devam ediyor. Giderek birbirine yaklaşan gözler, birkaç hafta sonra artık yüzün önünde yer alacak. Kulaklar da, başın yan taraflarında, yani olması gereken yerde pozisyon aldı. Bu haftaya kadar kıkırdak yapıda olan kol ve bacak kemikleri, artık iyice kemik formu kazanmaya başlıyor. Ayrıca vücudunda henüz yağ bulunmayan bebeğin derisi hala çok ince ve şeffaf olduğundan, damar ve organları da dışardan görünür durumda.

Bebeğin cinsiyet ayrımı yapılabiliyor

Bebeğin cinsiyetine göre yumurtalıkları veya testisleri iyice gelişmiş durumda. Dış genital organı da cinsiyet ayrımı yapılabilecek kadar gelişti. Hatta bu hafta, eğer utangaç değilse ve uygun bir pozisyonda duruyorsa, dış genital organına bakılarak bebeğin cinsiyetini saptayabilmek de mümkün. Ancak bu bilginin netlik kazanması adına, genellikle bu haftada cinsiyet belirlemesi yapılmaz. Cinsiyetin daha kesin olması için birkaç hafta daha beklemek yararlı olacaktır.

Anne adayının şikayetleri azalıyor

Gebelikte ikinci trimesteri oluşturan 4,5 ve 6. aylar, gebeliğin en rahat dönemi olarak bilinir. Bu dönemde, anne adayının ilk üç ayda yaşadığı şikayetlerde önemli ölçüde azalma görülür. Gebelikte 13. hafta ile birlikte rahim, artık leğen kemiğinin içine sığamayacak boyuta ulaşır. Bu durumda, alt karın boşluğuna sığamayacak kadar genişleyen rahim yukarı doğru hareket eder. Böylece, idrar torbası üzerindeki baskı azalır ve anne adayının bu baskıdan dolayı yaşadığı sık idrara çıkma şikayeti de ortadan kalkar. Ayrıca bu hafta itibariyle anne adayının mide bulantısı, kusma, yorgunluk ve baş dönmesi gibi şikayetleri de en aza iner. Özellikle de sabah bulantılarının azalmasıyla anne adayının iştahında bir artış yaşanır. Ancak iştahı yerine gelen anne adayının, iki kişilik değil eskisi gibi tek kişilik ve sağlıklı beslenmeye özen göstermesi gerekir.

Bunlarda İlgini Çekebilir!