Skip to content

Gebelikte 9. Hafta

Gebelikte 9. Hafta

Gebelikte 9. Hafta

Gebeliğin ilk aylarında bebekte hızlı bir gelişim söz konusu. Geçtiğimiz hafta 1 gram olan bebeğin ağırlığı bu hafta yaklaşık 2 grama, baş-popo uzunluğu ise 2.5 cm’ye ulaşmış durumda. Minik kasları oluşmaya başlayan bebek, gebelikte 9. hafta itibariyle yavaş yavaş hareket etmeye başlıyor. Artık vücudunu ve uzuvlarını hareket ettirebilir hale gelen bebeğin, bu hareketlerinin ultrasonda görülebilmesi de mümkün. Ancak anne adaylarının, bebeklerinin hareketlerini hissedebilmesi için biraz daha zamana ihtiyaçları var.

Bebeğin kolları ve bacakları gelişmeye devam ediyor. Parmakları da uzamış durumda ancak henüz birbirinden ayrılmadı. Artık başı daha dik olan bebeğin kuyruğu da bu hafta kayboluyor. Kafası, bedeninin geri kalanıyla kıyaslandığında daha büyük ve göğsüne doğru eğik duruyor. Bu haftaya kadar gözleri açık olan bebeğin, göz kapakları ise gözlerini hemen hemen örtecek kadar gelişti. Henüz yüzünün iki yanında yer alan gözler, giderek birbirine yaklaşıyor. Dudaklar da gelişimini sürdürüyor ve bebek ağız açıp kapama hareketleri yapıyor. Bebeğin kulakları da iyice şekillenmeye başladı.

Bebeğin ilk içeceği: Amniyon sıvısı

Gebelikte 9. hafta, bebeğin kemik ve kıkırdak dokuları oluşmaya başlar. Ayrıca karaciğeri, safra kesesi, dalağı ve pankreası da gelişim gösterir. Bu haftaya kadar karnın dışında, göbek kordonunun içinde yer alan bağırsaklar ise karın içinde kendilerine özel oluşturulan boşluğa doğru ilerlemeye başlar. Bebek bu hafta ilk defa, içinde yaşadığı sıvı olan amniyon sıvısını içerek içme eylemini gerçekleştirir. Bu durum, aslında bebeğin sindirim sisteminin yavaş yavaş çalışmaya başladığının bir işaretidir.

Gebelikte demir eksikliği olumsuz etkiliyor

Gebelik döneminde anne adayının kan hacminde artış meydana gelir ve bu sebeple daha fazla kan hücresi üretimine ihtiyaç duyulur. Bu kan hücrelerinin üretiminde ise demire gereksinim vardır. Demirin, hem gebelik hem de doğum açısından hayati derecede önemli olması sebebiyle, anne adaylarının gün içerisinde en az 2-3 porsiyon demir içeren gıdalar tüketmeye özen göstermesi gerekir. Et, yumurta, yeşil sebzeler, kuru baklagiller, fındık, fıstık gibi gıdalar en fazla demir içeren gıdalardır. C vitamini, demir emilimini artırdığından, demir içeren gıdalarla birlikte tüketildiğinde demirin vücuda alınmasına yardımcı olur. Çay, kahve ve kalsiyum ise, demir emilimini azaltıp demirin vücuda alınmasını engellediğinden, demir içeren gıdalarla birlikte tüketilmemelidir.

Bunlarda İlgini Çekebilir!